صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

جلوگیری از چرخش سویه جدید کرونا در کشور الزامی است

رئیس دانشکده ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد که در صورت ورود سویه جدید کرونا باید از انتشار آن در سراسر کشور ممانعت کنیم.

1400/09/08
|
10:49
|

علیرضا ناجی در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو با اشاره به رشد دامنه سویه جدید کرونا تا اروپای غربی اظهار کرد: این ورینت مورد نگرانی است که گستره بالایی دارد.

رئیس دانشکده ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی از شیوع این نوع از کرونا در استرالیا، آسیا، اروپا و افریقا و امریکا خبر داد و افزود: این ویروس به راحتی منتقل می‌شود و از نظر جهش‌ها نیز نگران کننده است.

ناجی با بیان اینکه این نوع ظاهرا از سیستم ایمنی فرار می‌کند، گفت: دنیا باید راهبرد دقیقی را انتخاب کرده و به کشورهایی که سیستم بهداشتی مناسبی ندارند، کمک نماید.

وی با اعلام اینکه کشورهای درگیرِ سویه جدید، برنامه مناسبی در کنترل کووید19 هم نداشتند و از واکسیناسیون مناسب بی بهره بودند، گفت: کشوری مثل استرالیا با پایش مناسب درگیر سویه جدید شده است؛ لذا ما باید نظارت‌ها را فزونی دهیم که در صورت ورود این سویه به کشور، در استان‌های مختلف پخش نشود.

ناجی ادامه داد: این اتفاق در پیک چهارم و پنجم اتفاق افتاد و سویه‌های آلفا و دلتا وارد شدند و ما صرفا نظاره گر بودیم.

این پزشک متخصص ویروس شناس در این مصاحبه کوتاه تلفنی با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد نظارت‌ها باید افزایش یافته و تعداد تست‌ها بالا برود تا موج ششم با این سویه جدید گسترش پیدا نکند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو