صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

قدرت سرایت اومیکرون از دلتا هم بیشتر است

مسئول ارزیابی کیفیت آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید 19 کشور در رادیو گفت وگو اظهارکرد: بر اساس اطلاعاتی که از آفریقای جنوبی وجود دارد این ویروس امکان انتقال بیشتری نسبت به سویه دلتا دارد.

1400/09/09
|
10:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مهدی روحانی مسئول ارزیابی کیفیت آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید 19 کشور با برنامه «صبح و گفتگو» درمورد سویه جدید کرونا به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

روحانی گفت: در حال حاضر تست‌های پی سی آری که اغلب آزمایشگاه‌های ایران استفاده می‌کنند تست‌هایی هستند که برای این سویه جدید و ژن ساخته نشدند.

وی با تذکر این نکته که تست این سویه جدید نسبت به سویه‌های قبلی خیلی راحت تر و قابل تشخیص است افزود: با یک تست معمولی پی سی آر و البته فرمول‌های دیگر می‌توان متوجه شد که آیا این ویروس وارد بدن شده یا خیر.

مسئول ارزیابی کیفیت آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید 19 کشور درمورد همه گیری سویه جدید گفت: بر اساس اطلاعاتی که از آفریقای جنوبی وجود دارد این ویروس امکان انتقال بیشتری نسبت به سویه دلتا دارد اما موضوعی نیست که بتوان با قطعیت درموردش صحبت کرد.

روحانی با اشاره به اینکه صحبت کردن از میزان انتقال پذیری سویه جدید کرونا، بیماری زایی و فرار از سیستم ایمنی بدن نیازمند اطلاعات بیشتر است فت: با توجه به تغییراتی که در پروتئین این سویه جدید وجود دارد پیشنهاد شده که مراقب باشیم.

این مقام مسئول بر لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، رعایت اصول بهداشتی اولیه توسط مردم تأکید کرد و افزود: ورودی‌های کشور نیز باید توسط مسئولان ذیربط چک شود.

روحانی با بیان اینکه این سویه جدید وارد اروپا نیز شده گفت: به نظر می‌رسد که این سویه جدید به تدریج اروپا را هم می‌گیرد و البته باید تا هفته دیگر هم منتظر ماند.

مسئول ارزیابی کیفیت آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید 19 کشور همچنین درمورد اثربخشی واکسن‌ها نیز اینطور گفت: فعلاً نمی‌توان گفت که این سویه جدید، واکسن‌ها را دور می‌زند یا خیر چراکه این موضوع نیازمند کاملتر شدن اطلاعات است اما احتمالاً این سویه جدید افراد واکسینه را هم مبتلا می‌کند چون قرار نیست واکسن معجزه کند.

وی با بیان اینکه درمورد سویه اومیکرون نیازی به تغییر سیاست‌های تشخیصی نداریم گفت: آزمایشگاه‌های مرجع کووید 19 و انستیتوپاستور و دیگر آزمایشگاه‌ها پایش‌های لازم را انجام می‌دهند که اومیکرون وارد ایران شده یا خیر.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو