صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

کتاب‌ را ارزان نخرید

مدیرمسئول "انتشارات بهنام" در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از فروشگاه‌های اینترنتی که کتب مشهورِ غیر موجود در بازار را با تخفیف و چاپی نازل در اختیار مخاطب می‌گذارند انتقاد کرد.

1400/10/13
|
13:30
|

جمال خداپناهی که با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو همراه بود، در زمینه معضل "انتشارِ غیر قانونی" کتاب اظهار کرد: هر پدیده‌ای مثل کرونا در کنار خود معضلاتی دارد و این قابل انکار نیست و در صنعت نشر و کتابخوانی نیز شرایطی پدید آمده تا بسترهای جدیدی برای عرضه کتاب مورد توجه قرار گیرد.

وی در عین حال انواع کتاب‌های صوتی و الکترونیکی را خالی از اشکال دانست و گفت: معمولا این قبیل کتب قواعد و قوانین حفظ حقوق مؤلف و مترجم را رعایت می‌کنند.

اما پدیده شوم مبنی بر کارهای زیر زمینی است که در هر صنف و صنعتی هم بروز می‌کند. این قبیل کالاها دارای ویترینی هستند که محصولات غیر قانونی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

خداپناهی تاکید کرد امروزه بسترهای قانونی لازم است تا اجازه چنین تخلفاتی را ندهد ولی در این بین مردم مقصر نیستند.

این ناشر و فعال حوزه کتاب با بیان اینکه هیچ ارزانی بی دلیل نیست، گفت: وقتی یک کتاب با 70درصد تخفیف عرضه می‌شود، خریدار باید بدین مسئله فکر و در آن شک کند.

اگر کتابی 50 هزار تومان به فروش می‌رسد و در پشت جلد عدد 100 هزار تومان درج شده است، مخاطب تصور می‌کند آن کالا را با 50درصد تخفیف به دست آورده؛ حال آن که با اختلاف چند هزار تومان، همان کتب را می‌تواند از کتابفروشی تهیه کند.

خداپناهی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: این کتاب در بسیاری مواقع ترجمه‌های بسیار بد دارد و یا به صورت نازل به چاپ رسیده و نسخه‌ای معتبر نیست.

وی با ابراز تاسف نسبت به اینکه مخاطبان عادت رفتن به کتابفروشی را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: وقتی جنسی با تخفیف توسط یک دستفروش عرضه شود، برای مردم جذابیت بیشتری دارد.

همچنین کتاب‌هایی که شهرت پیدا می‌کنند و دیگر در فروشگاه موجود نیستند، بدون اجازه ناشر یا مؤلف توسط فروشگاه‌های اینترنتی تکثیر می‌شود و با بدترین و نازل ترین شکل ممکن و با تخفیف در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو