صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مقصر ورود "فاضلاب‌انسانی پردیس در آب‌شرب تهرانی‌ها" کیست؟

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان پردیس ضمن رسانه‌ای کردنِ ورود فاضلاب ‌انسانی پردیس‌نشینان به رودخانه جاجرود، به رادیو گفت‌وگو گفت: متولی‌امر باید مسئولیت‌پذیر می‌بود و نسبت به ایجاد زیرساخت شهر پردیس، به موازات بارگذاری جمعیتی همت می‌کرد.

1400/10/20
|
11:01
|

عزیز میکائیلی که مورد سوال برنامه "صبح وگفتگو" در خصوص ورود 70درصد فاضلاب انسانی پردیس به "سد ماملو" بر روی رودخانه جاجرود قرار گرفت، ترجیح داد بحث خود را درباره قانون تشکیل شهرهای جدید شروع کند و گفت: زیر ساخت‌ها بر اساس این قانون از پیش باید در نظر گرفته می‌شد ولی در شهرستان پردیس، زیر ساخت‌ها به مرور زمان تغییر کاربری داده است.

امروز شاهد هستیم پردیس برای تشکیل زیر ساخت‌هایی از قبیل تسویه فاضلاب و آرامستان که از ضروری ترین مسائل شهری است، با کمبود سرانه رو به رو است و به ناچار به اراضی ملی و تحتِ مدیریتِ سازمان محیط زیست دست درازی می‌کند.

وی ادامه داد: محیط زیست مسئله‌ای اخلاقی و غیر تجملاتی است و در بحث آب هم یکی از چالش برانگیز ترین مسائل را شاهد هستیم که محیط زیست باید حفاظت از سلامتِ آن را پیگیری کند.

میکائیلی در ادامه طرحِ این مسئله و معضل شهری گفت: سد ماملو تامین کننده حجم زیادی از آبِ شربِ کلان شهر تهران و شهرستان‌های پائین دست است و با توجه به ایجاد مسکن مهر و شهرهای جدید، شاهد عدم پیش بینی سامانه‌های تسویه‌ای هستیم.

وی در نهایت به هدایت فاضلاب به این حوضه آبریز اشاره کرد و گفت: آبفای شرق استان تهران و شرکت عمران پردیس دو متولی در امر فاضلاب هستند. شرکت آبفا پیگیری‌هایی کرده و مجوز زیست محیطی جهت احداث تصفیه خانه فاضلاب را گرفته است.

میکائیلی از ایجاد یک فاز از دو تصفیه خانه فاضلاب تا سال 99 خبر داد و گفت: فازهای دیگر در سطح مطالعاتی مانده است و پیشرفتی در توسعه آن شاهد نیستیم.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان پردیس در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اظهار کرد: هر پروژه‌ای باید پیوست زیست محیطی داشته باشد و امکان ندارد یک سد بدون پیوست زیست محیطی ایجاد شود.

میکائیلی تاکید کرد: متولی امر باید مسئولیت پذیر می‌بود و نسبت به ایجاد زیر ساخت شهر پردیس، به موازات بارگذاری جمعیتی همت می‌کرد ولی این مهم انجام نشده است.

*زمان پاسخگو کردن مسئولان فرا رسیده است

همچنین مصطفی فدایی فرد، پژوهشگر آب و محیط زیست با بیان اینکه مردم پردیس سابقه 10 ساله سکونت در این منطقه را دارند، گفت: هر چند آقای میکائیلی زحمت کشیده و این موضوع را رسانه‌ای کردند ولی به اعتقاد من، ایشان یکی از کسانی هستند که باید پاسخگو باشند.

وقتی سد ماملو در شرف ساخت بود، مگر مجوز زیست محیطی برای آن صادر نشد؟! این سد در انتهای حوضه آبی جاجرود قرار گرفته و نه تنها آلودگی فاضلاب انسانی وارد آن می‌شود، بلکه پس‌آبهای صنعتی –آبکاری، ماشین سازی، چرم کاری و تعمیرگاه ها- وارد این حوضه می‌گردد.

وی افزود: موضوع اصلی، پاسخگو کردنِ مدیران و مسئولان در چنین زمینه‌هایی است.

سدهای دیگری نیز در کشور وجود دارد که در کنار آب‌های زیر زمینی، در معرض مشکلات کیفی هستند.

نزیک دو دهه در خصوص بحران‌های کمی آب سخن گفته‌ایم و مسئولان امروز به تازگی آثارِ کیفی آب را نیز مشاهده کرده‌اند. البته معتقدم باز هم مشکل کیفی و سلامتِ آب و خاک خود را نشان نداده است.

فدایی فرد در رادیو گفت‌ وگو افزود: رسانه‌ها باید مسئولان را پاسخگو کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو