صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

به فاز اندمی کرونا نزدیک می‌شویم/ کرونا مانند آنفولانزا می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: طبق یافته‌های سازمان بهداشت جهانی، کرونا به دلیل واکسیناسیون جهانی از فاز پاندمی به فاز اندمی درخواهد آمد و چیزی شبیه آنفولانزا خواهد شد.

1400/10/29
|
13:30
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر شاهین قاسمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد سویه امیکرون مصاحبه تلفنی کرد.

قاسمی ضمن تاکید بر رعایت پروتکل‌ها گفت: سویه غالب دنیا امیکرون است. در چند هفته اخیر مشخص شده که عمده علائم در قسمت فوقانی سیستم تنفسی است و علائم شبیه سرماخوردگی می‌باشد و خوشبختانه سیستم تنفسی ریه را بسیار کمتر درگیر می‌کند. همچنین اگر اهمیت چندانی به این سویه داده نشود، با توجه به شدت انتقال بالای آن، در صورت ابتلای افراد با ریسک بالا مشکلات مرگ و میر بروز خواهد کرد.

وی ضمن تاکید بر تزریق دُز سوم واکسن و رعایت پروتکل‌ها اضافه کرد: با رعایت می‌توان کشور را در همین وضعیت نگه داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در رادیو گفت و گو با بیان اینکه سویه‌های جدید ناشی از جهش‌های ژنی در ویروس کرونا ایجاد می‌شود تشریح کرد: سویه امیکرون ناشی از جهش‌های بسیار زیاد در ویروس است و این جهش‌ها به نحوی است که قدرت سرایت بالا و تهاجم کمتر به بافت ریه دارد. طبق یافته‌های سازمان بهداشت جهانی، کرونا به دلیل واکسیناسیون جهانی از فاز پاندمی به فاز اندمی درخواهد آمد و چیزی شبیه آنفولانزا خواهد شد و احتمالا افراد سالانه واکسن آن را دریافت می‌کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو