صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

"شیر مدرسه" بهترین راهکار در پی حذف ارز 4200

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تخصیص شیر مدارس به دانش‌آموزان را بهترین راهکار برای بهره‌مندی دهک‌های کمتر برخوردار از لبنیات عنوان کرد.

1400/11/04
|
09:47
|

محمدرضا بنی طبا در خصوص حذف ارز 4200 تومانی و تأثیر آن در قیمت مواد لبنی به "صبح و گفتگو" گفت: راهکار اصلی و درست افزایش قدرت خرید مردم بوده که از عهده تولیدکننده‌ها خارج است.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کلان کشور باید به نحوی اصلاح شود که موجب افزایش قدرت خرید مردم گردد، گفت: راهبردی و مردمی‌ترین راهکار همان شیر مدرسه است چون هیچ قشری مهم‌تر از کودکانِ در سنین رشد نیستند.

بنی طبا معتقد است دوری از مصرف مواد لبنی در نسل‌های آتی تأثیر به سزایی می‌گذارد و افزایش هزینه‌های درمان را در پی دارد.

وی اصلی‌ترین سیاست حاکمیتی را حمایت از دهک‌های محروم دانست و گفت: دلیلی ندارد ما پول یارانه دریافت کنیم.

بنی طبا با بیان اینکه 30 درصد سود مواد لبنی به جیب تولیدکننده می‌رود و مابقی نیز به صنعت دامداری مربوط می‌شود، تاکید کرد که دولت باید مسئله عرضه مستقیم را حل‌وفصل کند.

در نهایت همه این راهکارها بلندمدت نیست و باید از طریق سیاست‌های کلان کشور به فکر مردم باشیم.

وی در پاسخ به سؤال رادیو گفت‌وگو مبنی بر اینکه ارز 4200 تومانی چرا حذف می‌شود، گفت: این سؤالی نیست که پاسخگوی آن من باشم.

بنی طبا ادامه داد: اگر ارز 4200 تومانی حمایت از دهک‌های محروم بود، محقق نشده است و برای تحقق آن باید یارانه و ارز 4200 تومانی به انتهای زنجیره منتقل شود.

وی درعین‌حال تاکید کرد این راهکار مختص امروز نیست و باید سه سال گذشته اجرایی می‌شد.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران افزود: برای حمایت از دهک محروم درگذشته، می‌توانستیم یک‌سوم سود را از شیر آزاد کنیم و به‌صورت رایگان شیر را در اختیار دهک‌های محروم بگذاریم.

بنی طبا خاطرنشان کرد: افزایش تورم باعث شده مبلغ 45 هزار تومان یارانه به چشم نیاید و لذا امروزه باید به‌جای پول نقد، کالا اختصاص یابد که مورد رشد پایه پولی نشود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو