صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دز چهارم واکسن، یک‌ماه پس از تزریق بوستر انجام می‌شود

یک متخصص بیماری‌های عفونی به رادیو گفت‌وگو گفت: اگر کسی خواستار تزریق دز چهارم است، ممانعتی ندارد و می‌تواند بعد از یک ماه از دز سوم، این تزریق را انجام داد.

1400/11/04
|
09:56
|

شاهین قاسمی در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو با اشاره به بالا رفتن آمار بستری‌های روزانه در پی شیوع "امیکرون" گفت: این بیماری یک واقعیت است و هرچند این سویه کشندگی کمتری دارد، اما بدین معنا نیست که هیچ مشکلی ندارد و نباید به سان یک سرما خوردگی عادی با آن رو به رو شد.

وی آمار دو تا سه برابری مراجعین سرپایی را نگران کننده خواند و افزود: آمار فوتی‌ها تغییر محسوسی نکرده است؛ ولی باید به یاد داشته باشیم ویروس کرونا در افراد آسیب پذیر نظیر بیمارانِ قلبی و کلیوی و زنان باردار مسئله ساز است.

قاسمی تاکید کرد: باید به شدت حواس خود را جمع کرده و با امیکرون به مانند سویه دلتا رفتار کنیم.

وی رعایت پروتکل‌ها را الزامی دانست و افزود: این گونه نیست که امیکرون به دلیل ضعیف بودن، باید رها شود چون احتمال دارد مشکلات ماه‌های پیش مجدد باز گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: حتی الامکان باید از تجمعات جلوگیری شود و واکسیناسیون دز سوم حتما صورت گیرد.

قاسمی گفت: مردم نباید در این قضیه کوتاهی کنند تا مشکلات ماه‌های پیش مجددا تکرار شود.

وی در پاسخ به این سوال که یا افراد دریافت کننده دز سوم، باید به سراغ دز‌های دیگر نیز بروند یا خیر، گفت: در حال حاضر تحقیقات عمده‌ای درباره دز چهارم صورت می‌گیرد ولی پروتکل رسمی مبنی بر توصیه سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت ایران صورت نگرفته است.

قاسمی افزود: واکسن فقط سیستم ایمنی را تحریک کرده و به مانند یک شلاق، سلول‌های دفاعی را بیدار می‌کند تا در برابر دشمن –ویروس- واکنش نشان دهند و لذا تزریق دز چهارم نیز مانند دز سوم اکیدا توصیه می‌شود ولی هنوز این کار صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی خواستار تزریق دز چهارم است، ممانعتی ندارد و می‌تواند بعد از یک ماه از دز سوم، این تزریق را انجام دهد.

قاسمی با اعلام اینکه کسانی که سابقه آلرژی شدید دارند، دز سوم و چهارم را نمی‌توانند تزریق کنند ولی این مسئله نادر و خاص است، گفت: بر اساس آمار وزارت بهداشت، هنوز تعداد قابل توجهی از مردم دز سوم را دریافت نکرده‌اند و لذا تمرکز باید بر دز سوم باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو