صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو شورای عالی مشاوران مالیاتی كشور: مالیات بر ارزش افزوده، هزینه بیشتری به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند

حیدری کرد زنگنه گفت: در ایران که کنترلی روی قیمت ها نیست و بازار رقابتی نمی باشد، مالیات بر ارزش افزوده تحمیل بیشتری روی مصرف کننده دارد.

1400/11/05
|
11:29
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر غلامرضا حیدری کرد زنگنه، عضو شورای عالی مشاوران مالیاتی کشور با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد مالیات بر ارزش افزوده مصاحبه تلفنی کرد.

وی گفت: مالیات بر ارزش افزوده برای دولت ها درآمد زیادی دارد دارند اما از نظر عدالت مالیاتی، این نوع مالیات دارای مشکل است به همین متخصصان این حوزه، آن را ناعادلانه می دانند.

حیدری کرد زنگنه افزود: در کشور ما متاسفانه، برای این مالیات زنجیره ای که لازم بوده از تولید تا مصرف کننده نهایی وجود داشته باشد رعایت نشده که موجب مشکلات متعدد شده است. در کشورهایی مانند ایران که کنترلی روی قیمت ها نیست و بازار رقابتی نمی باشد، این مالیات تحمیل بیشتری روی مصرف کننده دارد چرا که باید به صورت زنجیره ای از کسانی که قبلا این مالیات را پرداخت کرده اند کم شود و تولیدکننده ومصرف کننده بخشی از مالیات را پرداخت کنند در حالی که از هر دوی آنها کل مالیات دریافت می شود.

عضو شورای عالی مشاوران مالیاتی کشور در رادیو گفت و گو اظهار کرد: مالیات تجمیع عوارض که پیش از این وجود داشت بهتر بود اما در حال حاضر به دلیل آنکه مالیات های پیشین کسر نشده و زنجیره رعایت نمی شود، تمام مصرف کنندگان مالیات را پرداخت می کنند که در درازمدت بار تورمی خواهد داشت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در اصلاحات قانون سعی شده عدالت بیشتری رعایت شود، اما دید دولت بیشتر درآمدزایی است و دید ارتقاء اشتغال و رونق تولید و رشد اقتصادی وجود ندارد و متاسفانه مالیات بر ارزش افزوده تاثیر چندانی نخواهد داشت.

حیدری کرد زنگنه در ادامه بیان کرد: تا زمانی که تورم اصلاح نشود سیستم مالیاتی و پولی اصلاح نخواهد شد. ریشه تورم در کشور، بازارهای انحصاری است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو