صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: دولت موانع تسهیلات ناشران را از میان بردارد

اسماعیلی گفت: 800 ناشر برای دریافت تسهیلات کارا و تحفه معرفی شدند لذا دولت باید کمک کند تا موانع بر سر راه دریافت تسهیلات برای همه ناشران را رفع کند.

1400/11/05
|
11:53
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد وام‌های کرونایی ناشران مصاحبه تلفنی کرد.

اسماعیلی گفت: پس از شروع بیماری و تشکیل ستاد، وزارت فرهنگ به دنبال فراهم کردن تسهیلات برای کاربران خود بود که در این راستا تسهیلاتی در سامانه کارا در نظر گرفته شد. این سامانه در ابتدا شاغل محور بود که به ازای هر شاغل، 16 میلیون وام اعطا می‌شد. اما با پیگیری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد، شاغل محوری به بنگاه محوری تبدیل شد و براساس آن برای مخاطبان حوزه فرهنگ تسهیلات در نظر گرفته شد.

وی افزود: تسهیلات تحفه نیز از طریق بانک صندوق کارآفرینی به ناشران بر اساس درخواست‌هایشان داده شد اما همه نتوانستند از تسهیلات بهره مند شوند.

مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت ارشاد ضمن اشاره به بسته حمایتی دولت و در نظر گرفتن تسهیلات برای آنها اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب که نمونه درستی از تحقق عدالت فرهنگی است، با یارانه‌ای که وزارت فرهنگ در اختیار ناشران قرار می‌دهد و یارانه‌هایی که توسط خود وزارت خانه برای سازمانها و نهادها بوده کمک خوبی برای صنوف است.

اسماعیلی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: برای اعضای هیئت علمی یارانه ویژه‌ای در نظر گرفته شده که براساس ثبت نام آنها در سامانه از یارانه بهره مند شده‌اند.

وی همچنین بیان کرد: کاغذ یکی از موضوعات اصلی کمک کننده به ناشران است لذا تلاش شده تا تولید کاغذ در داخل انجام شود همچنین به دنبال تحقق مصوبه میزان ارز برای خرید کاغذ هستیم. وزارت فرهنگ تمام تلاش خود را به کار گرفته تا تسهیلات به همه ناشران برسد اما به دلیل مشکلات، تسهیلات با تاخیر به دست ناشران می‌رسد.

این مشاور اجرایی گفت: 800 ناشر برای دریافت تسهیلات کارا و تحفه معرفی شدند. دولت باید کمک کند تا موانع بر سر راه دریافت تسهیلات رفع گردد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو