صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

دبیر كل و عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون: میزان ازدیاد ضریب تکفل در کشور نگران کننده است

دکتر ماشاالله عظیمی گفت: در ایران میزان ضریب تکفل 4.5 است یعنی یک نفر شاغل بار خودش و 4.5 نفر دیگر را هم به دوش می کشد و از درآمدش آنقدری نمی ماند تا حتی نیازهای ضروری خودش را برطرف کند.

1396/05/18
|
12:26
|
برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع مهمترین راهکارهای ایجاد شغل و رفع بیکاری با محوریت شرکت تعاونی های تخصصی و با حضور دکتر ماشاالله عظیمی دبیر کل و عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون به روی آنتن رفت.

دکتر ماشاالله عظیمی با اشاره به میزان آخرین آمار نرخ بیکاری در کشور عنوان کرد: نرخ بیکاری متوسط حدود 12 درصد جمعیت فعال کشور است و نسبت به سال گذشته و دو سال گذشته بهبود وضعیت وجود نداشته و بیکاری بیشتر شده است.

وی با اشاره به دلایل عدم بهبود در وضعیت بیکاری گفت: در بهبود وضعیت کسب و کار اگر مقررات زدایی و کم شدن اندازه دولت شتابان در دستور کار قرار نگیرد و در برنامه ها دیده نشود، مسلما اشتغال وابسته به فعایت های اقتصاد دولتی خواهد بود و چون اقتصاد دولتی معمولا ناتوان و پرهزینه است نمی تواند کارآمدی خاصی در رفع بیکاری و استفاده از ظرفیت موجود داشته باشد.

دبیر کل اتاق تعاون میزان ازدیاد ضریب تکفل در کشور را نگران کننده مطرح کرد و تصریح کرد: در ایران میزان ضریب تکفل 4.5 است یعنی یک نفر شاغل بار خودش و 4.5 نفر دیگر را هم به دوش می کشد و از درآمدش آنقدری نمی ماند تا حتی نیازهای ضروری خودش را برطرف کند.

وی با بیان اینکه با محور قرار دادن مردم می توانیم ایجاد شتاب کنیم، با ارائه مثالی توضیح داد: ما تعاونی ها و اتحادیه های تخصصی داریم مثلا حدود 70 درصد حمل و نقل در قالب شبکه های مردمی و تعاونی انجام می شود و برای نوسازی ناوگان چاره ای جز بازگشت به خود مردم نداریم چون سریع تر و ارزان تر و مطمئن تر کار انجام می شود.

عظیمی به سهم تعاونی ها در کشور پرداخت و گفت: از نظر قانون اساسی و قوانین بالادستی سهم تعاون بالاتر از بخش های غیرتعاونی است. در دنیا یک میلیارد نفر عضو شرکت های تعاونی هستند که به 3میلیارد نفر جمعیت جهان سرویس می دهند و در ایران با در نظر گرفتن سهام تعاونی های سهام عدالت، 40 میلیون نفر عضو تعاونی هستند و اندازه ان در جی دی پی حدود 5 درصد و این نگران کننده است.

وی با یادآوری اینکه از لحاظ کمی هدف گذاری در برنامه به خوبی دیده شده است، در عین حال گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری هدف کمی صورت گرفت تا دستگاه های دولتی و مجلس در تدوین برنامه های بودجه سالانه بتواند این هدف کمی را مد نظر قرار دهند اما متاسفانه هم دولت ها و هم مجلس در تصویب قانون بسیار همت کردند ولی در اجرایش دولت ها ضعیف عمل کردند و همچنین نظارت مجلس رضایت بخش نبوده است.

عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون انتقاد کرد: الان سهم تعاون حدود پنج درصد است در حالیکه قبل از تدوین برنامه پنجم سهم تعاونی ها حدود 7 درصد بوده است گویی یا برنامه ای نداشته ایم یا برنامه ای معکوس داشته ایم و ما گله مند هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفتگو