صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

فرنام عنوان كرد: ضرورت ایجاد نهاد نظارتی تخصصی در حوزه شهرسازی، مسکن و زمین

کارشناس عمران و شهرسازی مرکز پژوهش های مجلس گفت: نهاد نظارتی تخصصی در حوزه شهرسازی، مسکن و زمین باید وجود داشته باشد.

1400/12/04
|
09:55
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهندس علی فرنام، کارشناس عمران و شهرسازی مرکز پژوهش های مجلس با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد تخلف در ساخت و ساز به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

وی با بیان اینکه کمیسیون های نظارتی به مرور زمان کارکرد خود را از دست داده اند گفت: ماده 100 در حال اصلاح است تا زمینه های بروز تخلف که در قانون تغییر ماهیت پیدا کرده بود، را به حالت درست خود درآورد.

فرنام ضمن اشاره به حذف برخی نهادهای موازی و چابک سازی ماده 100 افزود: عدم نبود جرم انگاری در قانون از ضعف های قانون است. زمینه امضای طلایی در قانون وجود دارد، مزیت اقتصادی ساخت و ساز به گونه ای شده که برخی از تخلفات گردش مالی بالای چند صد میلیارد تومان را دارد و متخلفی که در شهرداری است از این مزیت استفاده می کند و بازدارندگی وجود ندارد.

این کارشناس عمران و شهرسازی مرکز پژوهش های مجلس ضمن تاکید بر اصلاح قانون و فرآیند صدور مجوز و سایر مراحل ساخت و ساز خاطرنشان کرد: سازندگان برای ورود به ساخت با طولانی شدن مراحل، انگیزه خود را از دست می دهند که موجب کاهش تولید مسکن است لذا باید در صدور پروانه های ساخت شفافیت و اجماع صورت گیرد.

وی در رادیو گفت و گو اظهار کرد: در بیش از 700 شهر زیرساخت الکترونیکی موجود است اما تعارض منافع جلوی استفاده از آن را گرفته است.

فرنام نحوه برخورد نهادهای نظارتی را از معضلات دانست و ادامه داد: نهاد نظارتی تخصصی در حوزه شهرسازی، مسکن و زمین باید وجود داشته باشد و همچنین برخی نهادها تجمیع شوند و زیر نظر این نهاد باشند که موجب بسته شدن مسیرها و نظرات مختلف می شود در حالی که در برخی شهرداری ها، به بی قانونی راهنمایی می کنند.

این کارشناس عمران با بیان اینکه در بازبینی ماده 100 جایی برای تخلف دیده نشده گفت: تعداد تخلفات از تعداد پروانه ها بیشتر شده، لذا شفافیت علاج این موضوع است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو