رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سیاست بلندمدت امریکا در قبال افغانستان تغییر نکرده

تحلیلگر حوزه بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد که سیاست‌های امریکا علیه افغانستان تغییر نکرده و با دلایل امنیتی و سیاسی افغانستان را به حال خود واگذاشته‌اند.

1400/12/22
|
15:08
|

کیومرث یزدان‌پناه در خصوص تعطیلی سفارت افغانستان در امریکا به برنامه "رویداد" گفت: این مسئله غیرعادی نیست و تقریباً قریب به‌اتفاق سفارت‌های افغانستان با روی کار آمدن طالبان تعطیل شده است.
ساختار حکومت فعلی افغانستان از سوی هیچ کشوری تأیید نشده است و به فراخور این مسئله، وقتی حکومتی به رسمیت شناخته نشود، وجود سفارت خانه در کشور‌های دیگر هزینه بر بوده و حتی ممکن است مقدمه اقدامات غیرمتعارف علیه کشورها شود.

وی از وحشت همیشگی امریکا در چنین مواقعی سخن گفت و افزود: امریکا در وهله اول قصد دارد به جامعه جهانی القا کند که ما نیز با شما هم صدا هستیم و طالبان را به‌عنوان گروهی مشروع نمی‌شناسیم.

این رویکرد عوام‌فریبانه است؛ ضمن این که امریکا قصد دارد به طالبان این پیام را مخابره کند که باید همچون دول دیگر، تابع فرمان‌ها امریکا باشد و یا ایالات متحده آن‌ها را تحت‌فشار قرار داده و در مراحل بعدی به سمت تحریم و تنبیه می‌کشاند.

یزدان‌پناه معتقد است امریکایی‌ها می‌دانند خودشان مسبب مشکلات افغانستان هستند و نمی‌توانند مردم این کشور یا کشوری دیگر را متهم نمایند. امریکا 20 سال در افغانستان خیمه زد و این کشور را به عقب بازگرداند.

لذا همه ملت‌ها و مجامع جهانی نسبت به شرایط داخلی افغانستان نگران هستند و امریکا برای توجیه عدم مسئولیت‌پذیری، دست پیش گرفته‌اند تا در آینده مورد مؤاخذه مجامع بین‌الملل قرار نگیرند.

وی با بیان این که امریکا همچنان بر ادامه روند بی صداقتی علیه کشورهای دنیا تلاش می‌کنند و دست از سیاست‌های سلطه‌طلبانه بر نمی‌دارند، افزود: تعطیل کردن سفارت افغانستان در راستای همین سیاست‌هاست.

یزدان‌پناه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اشاره به بلوکه کردن پول‌های افغانستان توسط امریکا گفت: سیاست‌های امریکا تغییر نکرده و جاخالی‌دادن از صحنه میدانی افغانستان به منزله پایان سیاست‌های افغانستان تلقی نمی‌شود.

دسترسی سریع
رویداد