رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دو کشور سوریه و عراق منشأ گردوغبار پایتخت

مدیرکل بحران استانداری تهران، سوریه و عراق را دو منشأ گردوغبار روزهای اخیر معرفی کرد.

1401/01/20
|
13:44
|

حامد یزدی مهر که در برنامه "رویداد" سخن می‌گفت، در خصوص منشأ ریز گردهای کنونی پایتخت، گفت: چشمه‌های تولید گردوخاک شمال عراق و سوریه و عربستان است.

این پدیده در لایه‌های بالای جو حرکت کرده و گردوغبار را همراه خود به سمت کشور می‌آورد و البته هرچه به سمت شمال غربی پیش رویم، ضعیف‌تر می‌شود.

وی با بیان این که اغلب نقاط کشور تحت‌تأثیر این فضای آلوده قرار گرفته‌اند، گفت: این پدیده که هم اکنون با آن روبه‌رو هستیم - بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی و هشدار سطح نارنجی - قطعاً از شمال عراق و سوریه است.

یزدی مهر در پاسخ به حامد حسینی - کارشناس مجری رادیو گفت‌وگو - در خصوص اخباری که منشأ آلودگی را سد در ترکیه معرفی کرده بود، گفت: مسئله‌ای که شما درباره آن سخن می‌گویید، نمی‌تواند منشأ این پدیده باشد؛ مگر این که در نگاه‌های کارشناسی دقیق بررسی شود. تا امروز تأثیری از این سد که در کشور ترکیه ایجاد شده، به دست نیامده است و آن چه که درباره‌اش سخن می‌گوییم، عموماً بر اساس تشخیص و بررسیِ نقشه‌های ماهواره‌ای سازمان هواشناسی و محیط‌زیست است که هر دو سازمان در جلسه کمیته اضطرار، منشأ را با قاطعیت، شمال عراق و سوریه و عربستان معرفی کردند.

وی این دو دستگاه را بازوی توانمند علمی در خصوص تشخیص چشمه‌های تولید گردوخاک معرفی کرد و گفت: تأثیر سد ترکیه را نیز همین دو سازمان باید بررسی و نتیجه را اعلام کنند.

یزدی مهر در ادامه مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خشکسالی در غرب آسیا را عامل اصلی شکل‌گیری ریز گردها دانست و ادامه داد: زمین نیز مستعد است و جریان‌های عبوری از منطقه گردوغبار مستعد را با خود همراه کرده و به عرض‌های بالاتر می‌آورند و کشور ما نیز متأثر از این جریانات می‌شود.

مدیرکل بحران استانداری تهران در خصوص پیشگیری هم به اقدامات دیپلماتیک اشاره کرد و گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم دستگاه‌های متولی در حال پیگیری هستند.

وی در ادامه گفت: در ابتدا شاخص آلودگی هوا 492 –دیروز؛ جمعه - بود ولی الحمدلله در حال حاضر شاخص روی 173 قرار دارد که نوید کاهش آلودگی را می‌دهد و دید افقی قوت می‌گیرد و قطعاً در روزهای آتی این سامانه از کشور خارج شده و با هوای مطلوب روبه‌رو خواهیم بود.

دسترسی سریع
رویداد