رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کوتاهی دولت و مجلس در قضیه ریزگردها

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به سؤال رادیو گفت‌وگو در خصوص چرایی تعطیل نشدن پایتخت گفت: این مسئله را دستگاه‌های دولتی باید پاسخ دهند و ما نیز پیگیر موضوع خواهیم بود.

1401/01/21
|
08:37
|

عبدالجلال ایری در مصاحبه با بخش "باسخنگویان" در برنامه زنده "رویداد" اظهار کرد: در خصوص ریز گردها ما نیز تا حدودی موضوع را پیگیری کردیم.

وی در این راستا به قانون هوای پاک و تکالیف مشخص شده برای وزارتخانه‌ها اشاره کرد و گفت: مطالبات قانونی و سمت و سوها را در نظر داریم و به‌صورت تکلیفی می‌توان اقدامات دولت را پیگیری کرد.

باتوجه‌به رخدادهای روزهای اخیر و تعطیلی‌ها، انتظار می‌رفت سازمان هواشناسی، پیش‌بینی دقیقی از این موضوع داشته باشد و ما در روز یکشنبه پیگیر این موضوع خواهیم بود.

ایری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو و در پاسخ به حامد حسینی - مجری برنامه - که به‌کرات پرسید آیا مجلس و نماینده‌ها پیگیر اقدامات صورت‌گرفته ولو به‌صورت تلفنی بوده‌اند یا خیر، گفت: ما پیگیری می‌کنیم و برنامه‌ریزی هم خواهیم کرد.

وی همچنین به حساسیت این موضوع اشاره کرد و گفت: این پدیده منشأ خارجی داشته و به احداث سدهایی بازمی‌گردد که در کشور ترکیه صورت‌گرفته است.

ایری درعین‌حال در خصوص این که نسبت به این گفته اطمینان دارد یا خیر گفت: این مسئله از سوی ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار مطرح شده است.

در این راستا قانون هوای پاک را داریم و سازمان محیط‌زیست نهاد ناظر بر اجرای صحیح آن است و قانون تکالیفی را برای همه دستگاه‌های اجرایی از وزارت نفت گرفته تا نیرو مشخص کرده است.

این نماینده مجلس با بیان این که دولت مکلف است از ایجاد رخداد گردوغبار در راستای همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و کاهش خسارت در سطح کشور اقدامات لازم را صورت دهد، افزود: این که منشأ قضیه به سدهای ترکیه بازمی‌گردد و یا ناظر بر محدوده‌های گردوغبار خیز ورامین است، [باید بررسی شود].

ایری همچنین به توفان نمک در تبریز در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: این موارد باید به لحاظ کلی بررسی و مدیریت شود ولی متأسفانه جامع‌نگری در مقابله با ریز گردها وجود ندارد و گاه اخباری را می‌شنویم که استانداری تصمیمی مجزا گرفته است.

وی با بیان این که مجلس به موضوع ورود کرده است و کمیسیون‌ها بر اساس برنامه‌های از قبل تعیین شده تشکیل می‌شوند، تاکید کرد روز یکشنبه جلسات کمیسیون‌ها شروع می‌شود.

ایری که مدعی شد مجلس قطعاً ورود کرده و ما نیز ورود خواهیم کرد، در پاسخ به سؤال مجری در خصوص نحوه این ورود، پاسخ را به سخنگوی مجلس ارجاع داد و گفت: از معاونت پارلمانی وزارت نیرو کارها را پیگیری کرده‌ایم؛ در ارتباط با بحث ریز گردها ... پیگیری‌ها در راستای چارچوب قانونی است و قطعاً این گزارش‌ها را می‌گیریم و قرار شد آن‌ها نیز به ما گزارش بدهند و فردا - یکشنبه - با گزارش کامل این دوستان خدمت شما خواهیم بود.

ایری بار دیگر نتیجه بحث را به‌روز یکشنبه -21 فروردین - موکول کرد و گفت: این مسئله را حتماً پیگیری خواهیم کرد.

دسترسی سریع
رویداد