رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ادامه مقاومت امریکا دربرابر اعطای تضامین برجامی

یک کارشناس حوزه بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از ادامه مقاومت امریکا در برابر اعطای تضمین‌های برجامی در صورت حصول توافق در دوره فعلی، خبر داد.

1401/02/26
|
14:56
|

عباس اصلانی با اشاره به توقف مذاکرات به برنامه "رویداد" گفت: سرعت و شتاب مذاکرات کندتر شده بود و اخیرا مورا -هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام- سفری به تهران داشت و فضا از حالت رکود خارج شد.

وی با اشاره به این که پیشنهادات ایران قدری فضا را تغییر داده، افزود: امروز در شرایطی هستیم که امریکا باید پاسخ دهد ولی دولت بایدن از ابتدا به دلیل مخالفت های داخلی برای بازگشت به تعهدات، غیر منسجم عمل کرده ولی ایران با پیشنهاداتی سعی کرد فضا را تغییر دهد.

اصلانی در عین حال ابتکارات ایران را سازنده و قابل اجرا دانست و گفت: در نهایت باید ببینیم امریکایی ها چه پاسخی می دهند.

این کارشناس حوزه سیاسی در خصوص آینده مذاکرات به رادیو گفت‌وگو گفت: نمی توان قطعا پیش بینی کرد چون در گذشته نیز شاهد فضای مثبت و منفی در مذاکرات بودیم و هر لحظه فضا قابل تغییر است.

اصلانی ابراز امیدواری کرد با توجه به پیشنهاداتی که در تهران مطرح شده، فضا به سمت مسیر سازنده حرکت کرده و امریکایی ها به تصمیم برسند. ولی برخی لابی ها مخالف توافق وین هستند که ننشان می دهد عده ای قصد به حاشیه راندنِ فضای ایجاد شده دارند.

وی معتقد است در حال حاضر فضا قدری نسبت به حصول توافق امیدوارانه تر شده است ولی وقتی همه طرف ها موافقت خود را اعلام نکردند، نمی توان با قطعیت در این خصوص اظهار نظر کرد.

اصلانی ادامه داد: امیدواری ها افزایش یافته و باید قدری منتظر بمانیم.

این تحلیلگر حوزه بین الملل در خصوص تضامین طرف مقابل برای اجرای برجام گفت: راستی آزمایی ناظر بر همین موضوع است و به همین جهت ایران تضمین و راستی آزمایی را مطرح کرده است و روسیه و چین سریع تر موضع گیری کرده اند و از طرفی اروپایی ها بر این موضوع واقف هستند.

اصلانی افزود: در حوزه راستی آزمایی پیشرفت هایی شکل گرفته و ایران بر دریافت تضمین ها تاکید دارد و اروپایی ها نیز آن را پذیرفته اند ولی امریکا در این حوزه مقاومت کرده است.

دسترسی سریع
رویداد