رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بیان كرد: اسرائیل تنها حامی رفراندوم اقلیم کردستان در عراق است

دکتر ابوالفضل حسن بیگی گفت: تنها کشوری که از رفراندوم اقلیم کردستان حمایت کرد، اسرائیل است، زیرا اسرائیل همواره به دنبال اغتشاش در غرب آسیا و تجزیه کش

1396/07/05
|
15:23

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو در بخش نخست با موضوع جلسه غیر علنی مجلس درباره حوادث منطقه و با حضور دکتر ابوالفضل حسن بیگی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روانه آنتن شد.

دکتر ابوالفضل حسن بیگی نماینده مجلس در آغاز با اشاره به برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق، بیان کرد: علیرغم اینکه سازمان ملل، کشورهای منطقه و همسایگان کشور عراق و البته دولت مرکزی این کشور، با رفراندوم مخالفت داشتند، متاسفانه بارزانی به دلایل مختلف اقدام به برگزاری این رفراندوم کرد.

وی درباره دلایل برگزاری رفراندوم توسط مسعود بارزانی اظهار داشت: بارزانی قصد داشت در چنین زمانی همه پرسی را برگزار کند تا نام او به عنوان قهرمان در تاریخ باقی بماند. همچنین مشاهده کردیم تنها کشوری که از او حمایت کرد، اسرائیل است، زیرا اسرائیل همواره به دنبال اغتشاش در غرب آسیا و تجزیه کشورهای منطقه است تا در قبال خرابی که از این وضعیت در کشورهای منطقه به وجود می آید، اسرائیل آباد شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی عنوان داشت: در پی این وقایع، نمایندگان مجلس از ریاست مجلس درخواست تشکیل جلسه غیر علنی را دادند و دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در این جلسه حضور پیدا کرد. در این جلسه درباره مشکلاتی که در منطقه ایجاد می شود و نوع برخورد با این پدیده و همچنین همگرایی همه مردم در این خصوص صحبت شد.

وی افزود: در این جلسه نگرانی های نمایندگان مطرح شد و هر کدام نیز تحلیل های خاص خود را ارائه دادند. در نهایت با توضیحاتی که شمخانی ارائه داد، بسیاری از نگرانی ها برطرف شد.

حسن بیگی عنوان داشت: هر جایی که رژیم اسرائیل و حمایت های این رژیم وجود دارد، نا امنی و هرج و مرج به وجود می آید و بدون تردید در آینده تنها کسی که در این زمینه ضرر خواهد کرد، اقلیم کردستان عراق خواهد بود زیرا این اقلیم به آب های آزاد راه ندارد و با سه کشور ایران، ترکیه و عراق هم مرز است و طبیعتا در این رابطه همه نوع هماهنگی باید وجود داشته باشد.

وی به نگرانی های منطقه ای درباره همه پرسی کردستان اشاره کرد و اظهار داشت: اردوغان نسبت به این موضوع نگرانی های جدی دارد و جملات سخت و جدی نسبت به بارزانی بیان کرد. از سوی دیگر دولت مرکزی عراق از جمهوری اسلامی و ترکیه خواست، ارتباطات خود را با اقلیم کردستان قطع کند. البته مردم بی گناه هستند و همه گروه ها از جمله همسر و فرزندان جلال طالبانی نیز مخالف این اقدام بودند و تنها مسعود بارزانی در این زمینه تصمیم گرفت. بنابراین باید تصمیماتی اتخاذ کرد که مردم اقلیم کردستان بیش از این ضرر نکنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به حضور اقوام مختلف در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت: در این منطقه گروه های دیگری مانند ترکمن ها، ترک ها، ایزدی ها، آشوری ها و مسیحی ها نیز حضور دارند که به حقوق این گروه ها توجه نشده است به طوری که آشوری ها بسیار از این موضوع ناراحت هستند و نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی نیز نگرانی هایی در این موضوع داشتند.

وی اضافه کرد: نگرانی دیگری که در این خصوص وجود دارد آن است که داعش هنوز در عراق ریشه کن نشده است و لذا احتمال دارد داعش از این بی ثباتی استفاده کند. در گذشته نیز داعش به کرکوک حمله کرد و آقای مسعود بارزانی از سپاه قدس و جمهوری اسلامی کمک خواست و هم اینک که چنین اقدامی کرده است، داعش در شمال عراق حضور دارد و ممکن است دوباره به این منطقه حمله کنند.

دسترسی سریع
رویداد