رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل ژئوپلیتیك: ایران، ترکیه و عراق اجازه تأسیس یک کشورصهیونیستی در کنار مرزهایشان را نخواهند داد

یک کارشناس مسائل ژئوپلیتیک، تاکید کرد: دولت اقلیم کردستان چاره ای جزء گفت وگو و رسیدن به تفاهم با دولت مرکزی عراق ندارد.

1396/07/18
|
09:30
|

حمیدرضا محمدی ، در مصاحبه با برنامه « رویداد» رادیو گفت و گو، در ارتباط با مذاکرات اخیر دو تن از معاونان رئیس جمهور عراق با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در سلیمانیه گفت : تاکنون اطلاعات دقیقی از محتوای این مذاکرات منتشر نشده و به نظر می رسد که در جریان این گفت وگوها در مورد تبعات ناشی از برگزاری رفراندوم در منطقه اقلیم بحث و رایزنی شده است.

وی با بیان اینکه سخنگوی دولت عراق اعلام کرده که نتایج نشست اخیر برای دولت مرکزی این کشور الزام آور نیست و این دولت تعهدی در مورد آنچه که در این جلسه مطرح شده است، ندارد ، ادامه داد: منابع آگاه اعلام کرده اند که در این نشست صحبت هایی برای آرام کردن شرایط از جمله رفع تحریم های اعمال شده بر منطقه اقلیم واتخاذ ساز و کارهایی جهت برگزاری نشست های آتی مطرح شده است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه دولت مرکزی عراق اعلام کرده که کردستان را به عنوان یک کشور جدید به رسمیت نمی شناسد، افزود: این دولت بر اساس یک رفراندم غیرقانونی شکل گرفته است و دو کشور همسایه این منطقه از جمله ترکیه و ایران بر به رسمیت نشناختن این رفراندوم تاکید کرده اند.

محمدی با اشاره به تحریمهای اعمال شده علیه اقلیم کردستان از سوی دولت مرکزی عراق و همچنین دو کشور ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: دولت اقلیم برای رفع این تحریم ها چاره ای جز گفت و گو و رسیدن به تفاهم با دولت مرکزی عراق ندارد.

این کارشناس مسائل ژئوپلیتیک ،در مورد اهداف صهیونیست ها در حمایت از استقلال اقلیم کردستان عراق نیز گفت : آنها در راستای گسترش منطقه تحت تسلط شان وتحقق پروژه« نیل تا فرات» این حمایت را انجام داده اند این درحالی است که بسیاری از کشورهای منطقه و مسلمان با این موضوع مخالفت کرده اند و ایران، ترکیه و عراق نیز اعلام کرده اند که اجازه تأسیس یک کشور صهیونیستی در کنار مرزهایشان را نخواهند داد.

دسترسی سریع
رویداد