رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

هانی زاده در رادیو گفت و گو: بارزانی در صدد آغاز گفت وگو با دولت مرکزی است +صوت

یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا بسته شدن مرزهای هوایی و زمینی از سوی ایران و ترکیه را از جمله راهکارهای مقابله ای با نتیجه بخش بودن همه پرسی اقلیم کردستان دانست و گفت: دولت عراق تلاش دارد اقلیم کردستان را محاصره کند .

1396/07/19
|
09:30

یک تحلیلگر مسائل غرب آسیا بسته شدن مرزهای هوایی و زمینی از سوی ایران و ترکیه را از جمله راهکارهای مقابله ای با نتیجه بخش بودن همه پرسی اقلیم کردستان دانست و گفت: دولت عراق تلاش دارد اقلیم کردستان را محاصره کند و هم اینک شرایطی فراهم شده تا مسعود بارزانی گفت وگوهایی را با دولت مرکزی عراق آغاز کند.

حسن هانی زاده که در مصاحبه با "رویداد" رادیو گفت وگو سخن می گفت، با اشاره به تسلط نیروهای دموکراتیک کُرد سوریه بر بخشی از استان ادلب، گفت: «بر این اساس یکسری نگرانی برای دولت ترکیه بوجود آمد که نیروهای کُرد سوری با استفاده از فضای عراق و همه پرسی اقلیم کردستان در صدد تسلط بر منطقه شمال حلب و نوار مرزی و نیز ایجاد پایگاه برای پ. ک. ک است.»

وی در این راستا تحرکات ارتش ترکیه در این نواحی را تفسیر کرد و افزود: «ارتش ترکیه به سمت مرز مشترک با سوریه حرکت کرده است و با استفاده از نفوذ ارتش آزاد سوریه در ادلب در صدد است مانع از ورود نیروهای دموکرات کُرد سوریه به منطقه مرزی شود؛ ضمن اینکه حضور نیروهای جبهه النصره در ادلب موجب نارضایتی ارتش آزاد شده است.»

هانی زاده از صف آرایی ارتش آزاد و جبهه النصره و نیرو حزب دموکرات سوری سخن گفت و ادامه داد: «در آینده ممکن است درگیری ها به ادلب کشیده شود و به نظر می رسد ارتش ترکیه در نظر دارد در قسمت های مختلف ادلب، خاصه در نوار مرزی تمرکز یابد و مانع تحرک نیروهای کُرد و منع ارتباط کُردهای سوری و ترکیه شود!»

این کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: «برخی گروهک های تروریستی مثل جبهه النصره که در ادلب هستند، باید به سمت حلب عقب نشینی کنند و به نظر می رسد دولت ترکیه ادعا دارد نیروهای پ. ک. ک می خواهند برای حمله به نظامیان ترکیه در اسکندرون و جرابلس استفاده کنند و ارتش این کشور تلاش دارد از این نقطه مانع ارتباط کُردهای ترکیه و سوریه شود.»

هانی زاده وضعیت همه پرسی کردستان عراق را موجب دلگرمی دموکرات های سوریه و ترکیه دانست و افزود: «همه پرسی که در سوم مهرماه برگزار شد، با هدف جدایی اقلیم کردستان صورت گرفت اما در عمل و موضع گیری کشورهایی نظیر ایران، ترکیه و سوریه، مسئله همه پرسی متوقف و با بن بست مواجه شده است.»

وی بسته شدن مرزهای هوایی و زمینی از سوی ایران و ترکیه را از جمله راهکارهای مقابله ای با نتیجه بخش بودن این همه پرسی دانست و گفت: «عراق نیز مرزها را بست و هم اینک تلاش دارد اقلیم کردستان را محاصره کند و شرایطی فراهم شده تا مسعود بارزانی سقف مطالبات خود را افزایش دهد و گفت وگوهایی را با دولت مرکزی عراق آغاز کند.»

دسترسی سریع
رویداد