رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدكنندگان لوازم خانگی: توزیع کالای قاچاق بسیار آسان شده است

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به اینکه بعضی افراد تولید ملی را بدنام می کنند، گفت: البته تولیدات لوازم خانگی ما ضعیف و متوسط است، اما عمده تولیدات داخل از حداقل کیفیت کالاهای قاچاق بهتر است.

1396/08/07
|
10:45
|

درافشار رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک درباره قاچاق کالا دربرنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار کرد: همیشه بهانه هایی برای ورود کالای قاچاق وجود داشته، اما گفتن اینکه تولیدات کشور با کیفیت نیست و این امر موجب واردات می شود بی انصافی است.

وی بیان کرد: در دهه اخیر در خصوص لوازم خانگی کوچک یا حتی لوازم خانگی بزرگ سرمایه گذاری های خوبی انجام شده است و اینطور نیست که کالاها قدیمی باشد، چرا که سرمایه گذاری ها در این زمینه منجر به تولید کالای با کیفیت شده است.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک گفت: افرادی که به قاچاق مبادرت می ورزند برای سودجویی این کار را انجام می دهند زیرا سود این کالاها زیاد است نه به دلیل اینکه آنها کالاهای خوب و با کیفیت وارد می کنند.

درافشار افزود: آنهایی که با بهانه با کیفیت نبودن مبادرت به این کار می کنند این سوال پیش میاد اگر کالای داخل مناسب نیست چرا از مبادی قانونی اقدام به واردات نمی کنند؟ به این دلیل که سود خوبی از این طریق نصیب آنها می شود و هم مالیات و عوارض گمرکی پرداخت نمی کنند.

وی با بیان اینکه زمانی که کالای قاچاق وارد کشور می شود تمامی سرنخ ها کور می شود، گفت: زمانی که کالا فروخته می شود باید با فاکتور باشد که قابلیت پیگیری داشته باشد و مالیات آن از خریداران اخذ شود، بنابراین دولت در این چرخه در می یابد که از کجا هزینه و در کجا صرف می شود.

درافشار با اشاره به اینکه بعضی افراد تولید ملی را بدنام می کنند، تصریح کرد: البته تولیدات ما در زمینه لوازم خانگی ضعیف و متوسط است، اما عمده تولیدات داخل از حداقل کیفیت کالاهای قاچاق بهتر است.

وی در خصوص اینکه چرا فضای مبارزه با قاچاق امنیتی شده است،گفت: اگر قرار باشد هزینه قاچاق کمتر از هزینه حقوق و عوارض گمرکی باشد طبیعتا مردم به این سمت می روند .

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک بیان کرد: در شرایطی که نرخ تورم 40 درصد بود نرخ ارز را ثابت نگه داشتند و برای همه به صرفه بود به جای تولید داخلی به واردات کالا روی بیاورند.

در افشار با اشاره به اینکه مبارزه با کالای قاچاق باید در مراکز توزیع صورت بگیرد، افزود: اگر هزینه کالای قاچاق را برای کسی که توزیع کتتده است افزایش دهیم،کمتر به این سمت پیش می رود. در حال حاضر توزیع کالای قاچاق بسیار آسان شده است.

دسترسی سریع
رویداد