رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

ابوالفضل ظهره وند: نباید اجازه دهیم که سهم مان از زیر بستر دریای خزر از حداقل18 درصد پایین تر بیاید +صوت

یک دیپلمات‌ پیشین کشورمان ، با اشاره به موضوع رژیم حقوقی دریای خزر اظهار کرد: باید سهم مان از زیر بستر دریای خزر را با نگاهی راهبردی و عمیق پیگیری کنیم و اجازه ندهیم که از 18 درصد پایین تر بیاید.

1396/09/27
|
09:00

ابوالفضل ظهره وند، در مصاحبه با برنامه زنده «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه مسئله رژیم حقوقی دریای خزر یک موضوع خاص است و دارای پیچیدگی های مربوط به خود است، افزود : پیش از فروپاشی شوروی دو قرارداد 1921 و1940 در مورد موضوع دریای خزر بین ایران و شوروی حاکم بود و در این دو قرداد سهم هر دو کشور از این دریا تا حدودی مشخص شده بود ولی با فروپاشی شوروی کشورهای ساحلی دریای خزر از دو کشور به پنج کشور افزایش پیدا کردند بنابراین چگونگی استفاده از منافع بستر و زیر بستر این دریا به یک موضوع جدی بین 5 کشور تبدیل شد .

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه در ارتباط با حوزه روی بستر و استفاده از منابع آن بین پنج کشوراتفاق نظر وجود دارد، ادامه داد : در این زمینه این کشورها توافق کرده‌اند که در مورد روی بستر به صورت مشاع تعاملاتی با یکدیگر داشته باشند.

ظهره وند با بیان اینکه از مذاکرات در مورد رژیم حقوقی دریای خزر بیش از دو دهه است که می گذرد، افزود: تاکنون چهار نشست در سطح سران، هفت نشست در سطح وزیران امور خارجه و دهها جلسه کارشناسی در ارتباط با این موضوع برگزار شده است و همانطور که اشاره شد در حال حاضر مسئله اصلی بهره برداری از منابع زیر بستر است.

وی با بیان اینکه این پنج کشور در مورد مسائلی همچون عدم حضور نظامی کشورهای دیگر در آبهای خزر و همچنین مسائل زیست محیطی این منطقه به توافقاتی رسیده‌اند، ادامه داد: بعد از نشست اخیر وزیران امور خارجه این پنج کشوردر مسکو ، آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی اعلام کرد در بحث رژیم حقوقی این دریا، اعضا به توافقات خوبی رسیده اند . بنابراین باید منتظر ماند و مشاهده کرد که در نشست سران 5 کشور که قرار است در قزاقستان برگزار شود وضعیت به چه نحو پیش می رود .

ظهره وند با بیان اینکه در پیشبرد مسائل مربوط به رژیم حقوقی این دریا ، نقش روس ها کلیدی است ، گفت : آنها در گذشته در این زمینه بازی دوگانه‌ای داشتند،چنان که روسیه، آذربایجان و قزاقستان در قراردادی سهم های خود را از زیر بستر این دریا مشخص کردند و در نهایت توپ را به زمین ایران انداختند و گفتند ایران باید با ترکمنستان و آذربایجان در زمینه سهم خود از زیر بستر دریای خزر به توافق برسد .

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تاکید دارد که باید رعایت انصاف صورت گیرد، افزود: ما می گوییم کنسرسیومی شکل گیرد و اینکه سهم هر کشور از زیر بستر 20 درصد در نظر گرفته شود و موقعی که این منابع به اتمام رسید با توافق همه به صورت اتوماتیک وار استفاده از منابع همچون روی بستر به صورت مشاع باشد.

ظهره وند با بیان اینکه ایستادگی ایران نشان داده است که بدون نقش و مشارکت تهران مسئله رژیم حقوقی دریای خزر قابل حل نیست، ادامه داد: این یک موضوع ملی و تاریخی است و باید بر حق خودمان در این زمینه پافشاری و ایستادگی کنیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان تاکید کرد: باید با یک نگاه راهبردی ،عمیق و بلندمدت مسئله را پیگیری کنیم و اجازه ندهیم که سهم مان از زیر بستر این دریا از حداقل18 درصد پایین تر بیاید.

دسترسی سریع
رویداد