رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل غرب آسیا : آمریکا به دنبال تجزیه سوریه است +صوت

یک کارشناس مسائل غرب آسیا ، گفت: آمریکا به دنبال انجام یکسری اقدامات در راستای تجزیه سوریه است و در همین چارچوب تلاش می کند که در شرق سوریه به بهانه‌های مختلف حضور پیدا کند.

1396/11/09
|
12:15

رضا صدرالحسینی ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه بعد از آزادسازی حلب توسط نظام سیاسی و ارتش سوریه اقدامات تجزیه طلبانه از جانب آمریکا در سوریه افزایش پیدا کرده و یکی از این اقدامات فراهم کردن زمینه برای حضورشان در شرق سوریه است، خاطر نشان کرد: البته آمریکایی‌ها از ابتدای بحران سوریه تا الان نگاه تجزیه طلبانه‌ای را دنبال می کردند و تلاش بر آن داشتند که نظام سیاسی برخاسته از آرای مردم نتواند در این کشور شکل بگیرد و به فعالیت خود ادامه بدهد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه به حمایت ‌آمریکایی ها از تروریستها در سوریه اشاره کردو افزود:آنها در مذاکرات آستانه و همچنین دیگر مذاکرات حل بحران سوریه، نقش چندانی نداشتند و با توجه به اینکه مذاکرات آستانه به موفقیت‌های نسبی دست پیدا کرده آنها از همان ابتدا در تلاش بودند که اجازه ندهند این گفت‌و‌گوها به نتیجه برسد.

رضا صدرالحسینی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال تجزیه سوریه است و در این ارتباط اقداماتی را آغاز کرده است، افزود: موضوع تجزیه منطقه از جمله سوریه از مدتها پیش در دستور آمریکایی‌ها قرار گرفته و آنها به دنبال تهیه قانون اساسی جدیدی برای سوریه هستند. در این قانون اساسی این پیش بینی شده که برخی از طوایف سوریه به شکل فدراتیو و مستقل عمل کنند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اعتقاد براینکه آمریکایی ها از جوانب مختلف در حال شیطنت در منطقه هستند، تصریح کرد: در همین چارچوب مشاهده می کنیم که گفت‌و‌گوهای موازی با گفت‌و‌گوهای آستانه شکل داده‌اند. از دیگر سو مجموعه کوچکی از نیروها را در مرز مشترک سوریه و ترکیه جمع کرده‌اند و با آموزش آنها در حال تشکیل ارتش جدیدی برای انجام عملیات تخریبی در سوریه هستند.

صدرالحسینی در مورد نقش ایران در حل بحران سوریه خاطر نشان کرد: ایران و روسیه توانستند ترکیه را مجاب کنند که عملکرد هفت ساله‌اش در بحران سوریه اشتباه بوده و او را متقاعد کردند که در مذاکرات آستانه حضور پیدا کند. امروز نیز ایران باید همین مسیر سیاسی، منطقی و عاقلانه را در راستای تحقق خواسته‌های مردم سوریه پیگیری کند و توانمندی سوریه را به گونه‌ای افزایش دهد که هیچ کشوری از جمله آمریکا نتواند به اهداف شوم خود در مورد سوریه دست پیدا کند.

دسترسی سریع
رویداد