صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

محمد کوثری، بااشاره به تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله باجرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو)در مجلس و نگرانی‌هایی که وجود دارد،گفت:شورای نگهبان باید حساسیت بالایی به خرج دهد و به راحتی الحاق ایران به این کنوانسیون را تایید نکند.

محمد کوثری، بااشاره به تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله باجرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو)در مجلس و نگرانی‌هایی که وجود دارد، گفت: شورای نگهبان باید حساسیت بالایی به خرج دهد و به راحتی الحاق ایران به این کنوانسیون را تایید نکند.

محمد کوثری، درمصاحبه با برنامه « رویداد » رادیو گفت وگو، با اشاره به تبعات الحاق ایران به قرارداد پالرمو و با تاکید بر اینکه غربی‌ها براساس تعاریف و منافع خود این قرارداد را تعریف کرده‌اند ،ادامه داد: متاسفانه برخی از نمایندگان بعضا در مورد آنچه که رای می دهند صد در صد توجیه نیستند و فقط بعضا به اظهارات برخی از نمایندگان در این زمینه اطمینان و اکتفا می کنند .

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس اعلام کردند که پنج بند به این قرارداد اضافه کرده اند تا منافع ایران را تضمین کنند، اظهار کرد : این در حالی است که طرفهای مقابل به این بندها توجهی ندارند و باید این موضوع به صورت ریشه‌ای بررسی شود و بهترین حالت این است که شورای نگهبان با حساسیت بالایی این موضوع را بررسی کند و آن را به راحتی تایید نکند.

کوثری تصریح کرد :طبق کنوانسیون اگر ایران مثلا بودجه ای برای سپاه قدس و یاحزب الله در نظر می‌گیرد باید این موضوع را به آنها گزارش دهد در حالیکه این موضوع یک مسئله داخلی است و ما نباید مسائل سری خود را دیگران ارائه کنیم آنها ممکن است براساس گزارشهایی که دریافت می کنند تصمیماتی اتخاذ کنند که در راستای منافع ما نیست.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه تفاوت نگاه ایران و غربیها در بحث تروریسم می تواند در صورت پیوستن ایران به این کنوانسیون مشکلاتی را ایجاد کند،خاطرنشان کرد: یکی از نگرانی ها این است که درپی الحاق ایران به این کنوانسیون آنها بتوانند بر عملیات بانکی و مالی ایران نظارت داشته باشند ودر پی آن تصمیم بگیرند که در مسائل دیگر ایران نیز دخالت کنند.

مرتبط با این خبر

  • کشورهای عضو پالرمو، در موشک باران سوریه نقش داشتند

  • شاید کنوانسیون پالرمو به سرنوشت برجام دچار شود!

  • الحاق به کنوانسیون پالرمو خطرناک است

  • کنوانسیون پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود

  • رفع ایرادات مجمع تشخیص مصلحت درباره پالرمو به بعد موکول شد