رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل منطقه: اهداف تغییرات نیروهای مسلح عربستان؛ تغییر فضا و کاهش افکار عمومی نسبت به اقدامات در یمن است

کارشناس مسایل منطقه گفت: برای ایجاد فضای دیگری در میان نیروهای مسلح، ملک سلمان سعی کرده با تغییر نیروهای مسلح، وضعت جدیدی به وجود بیاورد. همچنین فشار افکار عمومی جهان، نسبت به کشتار و فجایعی که در یمن به وجود آورده اند، عامل دیگری است.

1396/12/10
|
09:34

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع گمانه زنی ها در خصوص اهداف تغییرات نیروهای مسلح عربستان و با حضور دکتر صباح زنگنه کارشناس مسایل منطقه به روی آنتن رفت.

صباح زنگنه با اشاره به دلایل تغییرات نیروهای مسلح عربستان، گفت: نیروهای مسلح عربستان در یمن و بحرین حضور دارند، در یمن طی سه سال جز شکست و تلفات نیروها و تجهیزات و امکانات، نتیجه دیگری نگرفتند بنابراین باید در سازماندهی این نیروها و در حقانیت دخالت نیروها در یمن شک کرد. برای ایجاد فضای دیگری در میان نیروهای مسلح، ملک سلمان سعی کرده با تغییر نیروهای مسلح، وضعت جدیدی به وجود بیاورد.

وی با اظهار به اینکه شاهد تاخیر در اقدامات و عملیات نظامی عربستان خواهیم بود، تصریح کرد: با این تعویض ها، استقرار نیروهای جدید و آشنا شدن آنها با ساختار حاکم و برقراری ضوابط و راوبط و آشنایی با موقعیت در منطقه از جمله در یمن و بحرین و دریای سرخ، زمان بر است، بنابراین شاهد تاخیر فازی در اقدامات و عملیات آنها خواهیم بود.

کارشناس مسایل منطقه در بیان عوامل دیگر تغییرات در نیروهای مسلح عربستان، عنوان کرد: فشار افکار عمومی جهان، نسبت به کشتار و فجایعی که در یمن به وجود آورده اند، عامل دیگری است و عامل سوم این است که ملک سلمان تلاش می کند، کل نیروهای مسلح را برای استقرار فرزندش در حاکمیت بعدی غربالگری و آماده می کند.

وی خاطر نشان شد: به نظر نمی آید که چنین اقداماتی آثار مثبتی در پی داشته باشد و نتیجه رضایت بخش برای آنها فراهم کند.

صباح زنگنه در خصوص تغییرات در عربستان و ارتباط آنها با چشم انداز 2030 گفت: به نظر نمی آید نیروهای مسلح عربستان بتوانند تغییرات زیادی در آنچه که معروف به طرح یا برنامه یا چشم انداز 2030 است، داشته باشد، البته عربستان بخشی از آن طرح را در مورد صنایع نظامی و بومی کردن برخی از تجهیزات نظامی قرار داده بودند اما این نیروهایی که تعویض شدند بیشتر ناظر به نیروهای عملیاتی و نیروهای فرماندهی بودند و بنابراین اینکه اینها بتوانند در بودجه نیروهای مسلح کاهش ایجاد کنند به نظر نمی آید.

وی به خرید های گسترده تسلیحاتی عربستان اشاره و بیان کرد: حجم خریدهای تسلیحاتی عربستان برای نیروهای موجود، بسیار بالا است و عملا برای 20 سال آینده هم می تواند مخازن تسلیحاتی شان را پر کند. آموزشی که نیروهای مسلح باید ببینند طول می کشد و تناسبی با آنچه که خریدند، ندارد، اختلالاتی بین انسجام بین آموزش و خرید، هدف و دکترین نظامی، استراتژی کلی وجود دارد اما با جود فرماندهان جدید چندان تحولی در نوع تجهیزات و خرید حاصل نخواهد شد، عربستان عملا با تعهدات مالی در خرید تسهیلاتی سعی می کند امنیت خودش را از کشورهای بزرگ بخرد.

کارشناس مسایل منطقه به اقدام انگلیس در شوری امنیت و طرح قطعنامه در مورد یمن اشاره کرد و اظهار داشت: اقدامی که انگلیس اخیرا در شورای امنیت انجام داد و قطعنامه ای را در مورد یمن طرح کرد، یک نوع پاسخ به آن پول های هنگفتی است که عربستان بابت خریدهای تسلیحاتی داده ولی عملا بسته ای از حمایت های گوناگون انگلیس از خاندان آل سعود به عمل می آورد.

وی در خصوص اهداف سفر بن سلمان به انگلیس نیز گفت: با وجود مخالفت شدید مردم و احزابی که در پارلمان انگلیس حضور دارند ولی یکی از مهمترین اهداف این سفر بحث تسلیحاتی است.

دسترسی سریع
رویداد