رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل بین‌الملل: نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا یکسان نیست

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: دیدگاه اروپایی‌ها بر این است که اساسا برجام ماهیتا یک توافق هسته‌ای است و به طور مستقیم با دیگر مسائل سروکاری ندارد. لذا آنها استدلال ایران را می‌پذیرند و طبیعتا با دیدگاه آمریکایی‌ها مخالفت می‌کنند.

1396/12/23
|
09:41

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی سرنوشت برجام بدون حضور آمریکا و جایگاه مبهم اروپا با توجه به سفر اخیر وزیر خارجه فرانسه به ایران) با حضور سیدرضا میرطاهر،کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سیدرضا میرطاهر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که ترامپ چه در زمان تبلیغات انتخاباتی و چه پس از آن بارها مورد بحث و اشاره قرار داد و آنرا محکوم کرد، توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 موسوم به برجام است که بر اساس این توافق ایران یکسری تکالیف هسته‌ای را پدیرفته و در مقابل قرار بود که اعضای 1+5 نیز به ویژه آمریکا و شرکای غربی آن تحریم‌های هسته‌ای ایران را بردارند.

وی فزود: از همان زمان که برجام اجرا درآمد، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌ها به ویژه در داخل ایران، ورود شخص دیگری پس از اوباما به کاخ سفید بود و اینکه اگر آمریکا بعد از ریاست‌جمهوری اوباما مایل به برجام نباشد، آن‌گاه چه خواهد شد؟ اما در آن زمان دولتمردان ما بر این گمان بودند که حتما برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هیلاری کلینتون دموکرات خواهد و وی پاسبان و ادامه دهنده راه اوباما در زمینه حفظ و اجرای برجام خواهد بود. پیش‌بینی‌ها در این زمینه درست از کار در نیامد و کسی وارد کاخ سفید شد که بارها برجام را محکوم کرد و آن را ننگ‌آورترین، بدترین و شرم‌اورترین توافق تاریخ آمریکا خواند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: ترامپ بارها قول داده است که برجام را بر هم خواهد زد یا پاره خواهد کرد. مسلما این مساله واکنش‌های زیادی را چه در ایران و چه در اروپا، چین و روسیه و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حتی در آمریکا و سازمان ملل به همراه داشت. واکنش عمومی غیر از آمریکا به این موضع‌گیری ترامپ، محکوم کردن آن و پافشاری بر لزوم اجرای برجام به مثابه یک توافق‌نامه مشروع و مقبول بین‌المللی است که پروسه‌های لازم را برای تصویب و اجرا طی کرده است.

سیدرضا میرطاهر گفت: اروپایی‌ها نیز به دلیل اینکه برجام را یک دستاورد بزرگ برای سیاست خارجی اروپا می‌دانند و دیگر اینکه دیدگاه اروپایی‌ها بر این است که اساسا برجام ماهیتا یک توافق هسته‌ای است و به طور مستقیم با دیگر مسائل سروکاری ندارد. لذا آنها استدلال ایران را می‌پذیرند و طبیعتا با دیدگاه آمریکایی‌ها مخالفت می‌کنند.

وی افزود: یک فرق بزرگ درباره دیدگاه اروپا و آمریکا درباره برجام وجود دارد؛ از دیدگاه اروپا برجام یک توافقی است که به یکی از مسائل مدنظر غرب در رابطه با ایران، یعنی مساله هسته‌ای می‌پردازد و قرار بر آن است در ازای اجرای تکالیف هسته‌ای از سوی ایران، تحریم‌های هسته‌ای برداشته شود. بنابراین اروپایی‌ها نیز دغدغه‌هایی غیربرجامی درباره ایران اعم از سیاست‌های موشکی، سیاست‌های منطقه‌ای، حقوق بشر و به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی دارند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: اما تفاوت در جایی است که راه اروپا و آمریکا از یکدیگر جدا می‌شود، زیرا از دیدگاه ترامپ و دولت کنونی آمریکا، برجام صرفا یک توافق هسته‌ای نیست بلکه از دیدگاه آنها برجام توافقی در زمینه محدودسازی فعالیت‌ها یا توانمندی‌های هسته‌ای، موشکی، محدود شدن یا از بین رفتن سیاست‌های منطقه‌ای ایران است. به عبارتی آمریکایی‌ها یک بسته کلی را درباره ایران مدنظر دارند که شامل ابعاد مختلف می‌شود.

سیدرضا میرطاهر عنوان کرد: لذا اگر دقت کنید ترامپ در دو مرحله شرایطی را برای ادامه اجرا یا بقای آن تعیین کرد که کاملا برخلاف مفاد کنونی برجام است مانند دائمی شدن برجام یعنی دائمی شدن محدودیت هسته‌ای ایران، اجازه بازرسی نامحدود از همه مراکز ایران از جمله مراکز نظامی و بحث محدودیت فناورز و زرادخانه موشکی ایران، مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران و امثال آن.

دسترسی سریع
رویداد