صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: علیرغم اینکه سالیان زیادی است در فضای مجازی خدماتی را ارائه می دهیم، اما هنوز بستر خدمات ما در سرورهای خارج از کشور است و این مهمترین ضعفی است که بخاطر نداشتن شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و باید به آن بپردازیم.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع هشدار فرمانده سپاه پاسداران درباره الزام مدیریت فضای مجازی و احتمال تکرار ناآرامی ها و با حضور حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، مهمترین چالش در فضای مجازی را حاکمیت در فضای مجازی مطرح کرد و گفت: علیرغم اینکه سالیان زیادی است در فضای مجازی خدماتی را ارائه می دهیم، اما هنوز بستر خدمات ما در سرورهای خارج از کشور است و این مهمترین ضعفی است که بخاطر نداشتن شبکه ملی اطلاعات وجود دارد و باید به آن بپردازیم.

وی افزود: در این راستا تکالیف مشخص است و طی سال ها اعتبارات زیادی برایش تعیین شده است اما اتفاقی که افتاده، مثل این است که ما باند فرودگاهی را درست کرده ایم و این باند آماده فرود و پرواز است اما برج مراقبت دست ما نیست و از بیرون مدیریت می شود که هر محتوایی تولید و بارگذاری می شود و دروغ و تهمت مطرح می شود و ناامنی ایجاد می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس متذکر شد: انباشتی از پرونده ها در پلیس فتا تشکیل شده که به حقوق مردم، زندگی مردم تعرض شده و اموال مردم سرقت شده و هیچ کسی هم جوابگو نیست چون ما حاکمیت در این فضا، نداریم.

وی در خصوص راهکار ها گفت: باید با افرادی که مدیریت فضای مجازی کشور ما در دست آنها است، مذاکره کنیم و اگر آنها خواسته های ما را بپذیرند می توان اقداماتی را انجام داد در غیر این صورت، می توانیم با اعمال شرایطی کار کنیم تا پیام رسان های خارجی بر اساس قوانین و نظامات باشند و اگر هم پیام رسان داخلی وجود دارد باید از آنها حمایت کنیم.

حجت الاسلام پژمانفر ابراز داشت: متاسفانه به علت نبود حاکمیت در فضای مجازی، گران ترین اینترنت و خدمات فضای مجازی، نا امن ترین و بی کیفیت ترین خدمات را داریم به مردم ارائه می کنیم که اینها نگرانی هایی است که باید پاسخگوی مردم باشیم.

وی نبود اراده برای ایجاد حاکمیت در فضای مجازی را از معضلات موجود دانست و گفت: در کشوری که دارای جوانان با استعدادی است که می توانند در مسائل مختلف اظهارنظر کنند و راهکار را ارائه دهند، اینکه بگوییم نمی توانیم، برای کشور قابل دفاع نیست. متاسفانه به دلیل منافع سیاسی و منافع اقتصادی که بعضی از اشخاص دارند اراده جدی در ارتباط با این موضوع نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: مشکل در حوزه فضای مجازی فقط بحث قوانین نیست چراکه شورای عالی فضای مجازی تکالیف را کاملا مشخص و وظایف را معین کرده است.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • راه اندازی شبکه ملی ١٢ سال است که جزو مطالبات مقام معظم رهبری است

  • شباب به مثابه پادگان دو کوهه در زمان جنگ تحمیلی است