صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: تمرکز بر روی ساماندهی پیام رسان های داخلی در حال انجام است ولی تمرکز بدون رقابت منجر به کاهش کیفیت و عدم رقابت خواهد شد. بدون وجود پیام رسان های خارجی تقویت پیام رسان های داخلی مثمر ثمر نیست.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع دستور رئیس جمهور، خروج از انحصار پیام رسان خارجی و با حضور خسرو سلجوقی عضو هیئت مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران به روی آنتن رفت.

خسرو سلجوقی در آغاز با بیان اینکه خود باعث انحصاری شدن تلگرام شده ایم، ابراز داشت: متاسفانه با فیلتر کردن بقیه پیام رسان ها و یا نرم افزارهای مشابه مثل تانگو، وی چت و امثالهم بازاری را برای انحصاری شدن تلگرام درست کردیم که یکی از اشتباهات فاحشی بود که اتفاق افتاده است.

وی در عین حال گفت: در مقطع کنونی هم، شکستن انحصار تلگرام مفید است چون اگر تعداد رقبا زیاد شود، رقبای داخلی هم می توانند رقابت کنند.

عضو هیئت مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران به ضرورت و اهمیت خروج از انحصار یک پیام رسان خارجی اشاره و عنوان کرد: انحصاری بودن تلگرام از بعد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی نیز موجب خلل خواهد شد و جزو سیاست های نظام و دولت است و باید این انحصار شکسته بشود.

وی به راه های راه های شکستن انحصار پرداخت و اظهار کرد: همین طور که شعار سال حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی است باید از کالاهای ایرانی که پیام رسان داخلی است، حمایت کنیم. یکی دیگر از راه های شکستن انحصار این است که فیلتر کردن را در مقابل سایر پیام رسان ها برداریم تا تعداد رقبا بالا رود و این فضا بین رقبای مختلف تقسیم شود.

سلجوقی در خصوص پیام رسان های داخلی نیز بیان کرد: تمرکز بر روی ساماندهی پیام رسان های داخلی در حال انجام است ولی تمرکز بدون رقابت منجر به کاهش کیفیت و عدم رقابت همانند ماشین های داخلی خواهد شد. رقابت باعث می شود کالای ما با کیفیت باشد و بتواند در بازار جهانی رقابت کند ولی اگر این رقابت نباشد درست کردن پیام رسان داخلی بدون توان و کیفیت و بدون داشتن ظرفیت های فنی و خلاقیت، موجب پشیمانی در آینده خواهد شد.

وی تاکید کرد: بدون وجود پیام رسان های خارجی تقویت پیام رسان های داخلی مثمر ثمر نیست، حمایت از پیام رسان های داخلی از لحاظ سخت افزاری، تبلیغات و نرم افزار کاملا سر جایش است. مثلا پیام رسان های خارجی اجازه فعالیت اقتصادی ندارند ولی پیام رسان های داخلی این اجازه را دارند و حمایت می شوند.

عضو هیئت مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران در رابطه با الزامات برای تقویت پیام رسان های داخلی اظهار کرد: افزایش کاربر اصلی ترین الزام برای کمک به پیام رسان های داخلی است. با افزایش کاربران به مرور زمان نقصان های فنی هم برطرف خواهد شد. یکی از راه های افزایش کاربر افزایش اطلاع رسانی است و از طرفی جلب توجه و تامین اعتماد کاربران است.

وی ادامه داد: تولید کننده داخلی باید منابع داخلی داشته باشند و به دنبال منابع درآمد باشند و منبع اصلی تعداد کاربر است. دولت و شورای عالی مجازی در این راستا منابعی را برای تامین بودجه گذاشته و پهنای باند را در اختیارشان قرار داده و حتی یک نوع محدودیت های تعرفه ای مانند را به نفع پیام رسان های داخلی برقرار کرده است.

مرتبط با این خبر

  • ضرورت تسهیل فضای کسب و کار برای شرکت های دانش بنیان +صوت

  • حامیان رئیس جمهور به جای پاسخگویی نام و عنوان عوض نکنند!

  • جریان سازی 120 بند منشور حقوق شهروندی در دولت دوازدهم

  • اولویت انتقال مفاهیم آموزش شهروندی از سنین پایه در دولت

  • دیدار رئیس جمهور با فرماندهان ارشد سپاه، دست ردی به سینه آمریکا

  • رئیس دولت دوازدهم قدر حضور مردم در انتخابات را بداند!

  • کارآمدی دولت دوازدهم؛ در گرو حضور جوانان در کابینه

  • برجام نشان داد ، آمریکایی‌ها به معاهدات بین المللی پایبند نیستند

  • سیاست دولت ترامپ در ارتباط با برجام ایجاد تردید در مورد این قطعنامه بین المللی است / چین و روسیه به دلیل تضاد با آمریکا از برجام حمایت می کنند

  • رئیس جمهور مکلف به حضور یا تعیین نماینده ویژه در جلسات ستاد مبارزه با قاچاق است +صوت