رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیلگر مسایل سیاسی: نقش نیروهای مسلح در کشور غیر قابل انکار بوده است

تحلیلگر مسایل سیاسی اظهار داشت: جایگاه نیروهای مسلح در دفاع از موجودیت کشور، فارغ از اینکه چه سیستم سیاسی بر قدرت باشد، موضوعی غیر قابل انکار است.

1397/01/21
|
08:30

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع دیدار مقام معظم با فرماندهان نیروهای مسلح و با حضور دکتر ناصر دهقانی تحلیلگر مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

ناصر دهقانی فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان نیروهای مسلح را تبیین کننده یک راهبرد دراز مدت دانست و گفت: باید نیروی های مسلح این راه را در پیش بگیرند.

قریب به 40 سال از انقلاب اسلامی می گذرد و بخش قابل توجهی از فرماندهان و مسئولینی که امروز راهبری نیروهای مسلح را بر عهده دارند، نسلی هستند که در سال های اولیه انقلاب وارد و جذب نیروهای مسلح شدند و در عرصه دفاع مقدس فداکاری و از خود گذشتگی از خود به خرج دادند.

وی با اظهار به اینکه امروز شاهد رویش های جدیدی در بدنه نیروهای مسلح هستیم، ابراز داشت: مرور زمان، این ضرورت را تحمیل می کند که جانشین پروری و جایگزین پروری بر بدنه نیروهای مسلح صورت بگیرد تا به محض اینکه نیاز شد فرمانده جدیدی منصبی را بر عهده بگیرد این آمادگی در او به وجود آمده باشد تا آن مسئولیت خطیر را بر عهده بگیرد، چون فرصتی نداریم که فرماندهی کنار برود و بعد از مدتی فرمانده جدیدی تربیت شود و بعد از چندی او مسئولیت را بر عهده بگیرد بلکه باید همزمان این کار صورت بگیرد.

تحلیلگر مسایل سیاسی، تغییر و تحولاتی که در مسایل امنیت ملی جمهوری اسلامی رخ داده را دلیل دیگر برای جایگزینی فرماندهان جوان برشمرد و بیان داشت: تغییرات و تفاوت هایی که در نوع تهدیدات و در میزان تهدیدات در خصوص امنیت ملی جمهوری اسلامی وجود دارد، اقتضا می کند فرماندهان جدیدتر هم بیایند و در مسئولیت ها سهیم و شریک شوند تا بتوانند با انواع جدید این تهدیدها مقابله کنند و پاسخگو باشند.

وی در ادامه به جایگاه نیروهای مسلح در امنیت داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: کشور ایران به لحاظ جغرافیای سیاسی در موقعیتی قرار دارد که یکی از ملتهب ترین و تهدید خیزترین نقاط جهان است، بنابراین نقش نیروهای مسلح در کشور غیر قابل انکار بوده است.

دهقانی با ذکر اینکه نیروهای مدافع کشور جایگاه کاملا ویژه ای دارند، یادآور شد: در کنار دانشمندان و محققین و مخترعین و مکتشفین در ایران، سردارانی را از دیر زمان داشته ایم و اکنون هم امیرانی را بخاطر داریم که در دفاع از کشور یا به شهادت رسیده اند و یا دارند کار می کنند. بنابراین جایگاه نیروهای مسلح در دفاع از موجودیت کشور، فارغ از اینکه چه سیستم سیاسی بر قدرت باشد، موضوعی غیر قابل انکار است.

وی با یادآوری اینکه در دوران گذشته، بعد دفاعی متناسب با نیاز کشور طرح ریزی نشده بود، تصریح کرد: به این دلیل که آمریکایی ها و قبل از آن انگلیسی ها در راستای دکترین نظامی خودشان ایران را در پازلی قرار داده بودند و بر اساس دکترین آن ها موقعیت نظامی، سازمان تسلیحات، سازمان رزم، طرح ریزی شده بود. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیازهای یک کشور مستقل به نام جمهوری اسلامی ایران مد نظر قرار گرفت و همین موضوع باعث شد امروز موفق ترین بخش در چارچوب نظام کشور را در بعد دفاعی هم در حوزه تولید تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز و هم در خصوص سازمان رزم و هم در خصوص دفاع از موجودیت خودمان، تهدیدات و حفظ امنیت داخلی در مقایسه با بخش های دیگر مثل اقتصاد، صنعت و امثالهم را داریم.


دسترسی سریع
رویداد