صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه در حوزه حریم خصوصی فقط در معرض جوسازی هستیم، گفت: آمادگی پیام رسان های داخلی زیاد است و شرایطی فراهم کردند تا فعالان فضای مجازی بتوانند اطلاعاتشان را بطور کامل از تلگرام منتقل کنند.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان ها در کشور و با حضور ابوذر منتظر القائم کارشناس فضای مجازی به روی آنتن رفت.

ابوذر منتظر القائم سامان دادن پیام رسان های بومی و خروج تلگرام از انحصار را نیازمند چند گام اساسی دانست و گفت: گام اول تصمیم سازی است که بالاخره صدای واحدی از مراکز نخبگانی و سیاست سازی یا تصمیم سازی نظام بلند شود و تبدیل به تصمیم جمعی شود که ما در این مرحله قرار داریم.

وی افزود: گام دوم نیز آگاه سازی و اطلاع رسانی به مردم است و سازمان صدا و سیما در این زمینه گام های خوبی برداشته و اثرات خوبی را گذاشته است.

کارشناس فضای مجازی از گام سوم به عنوان آماده سازی زیرساخت ها یاد کرد و اظهار داشت: در این بخش جلو هستیم و تقریبا شش پیام رسان بومی با کد نویسی داخلی و کیفیت بالا مشغول فعالیت هستند و چند پیام رسان داریم که ساختارشان بر اساس شبکه های معارض خارجی تهیه شده و می توانند به راحتی سرویس دهند.

وی ادامه داد: گام آخر نیز گام بازخوردگیری و اصلاحات است، در مسیر حرکت، اصلاحات و نقاط ضعفی وجود دارد که باید به طور دائم پایش و ارزیابی و سپس اصلاح شود.

منتظر القائم وضعیت پیام رسان های داخلی را مطلوب برشمرد و گفت: مشاهده می کنیم ورود مردم به پیام رسان های داخلی، شیب تندی را گرفته و حجم بسیار بزرگی که واقعا قصد فعالیت های غیر مجاز را ندارند و به دنبال سرویس خوب بودند، به سمت شبکه های داخلی آمدند و حتی کسب و کارهایی که به دنبال فعالیت های سالم و حتی سود بیشتر بودند به سمت شبکه های داخلی آمدند؛ مخصوصا که شبکه های داخلی امکانات مالی و پولی بانکی وسیعی را در اختیارشان گذاشته اند.

وی ادامه داد: آمادگی پیام رسان های داخلی زیاد است و شرایطی فراهم کردند تا فعالان فضای مجازی بتوانند اطلاعاتشان را بطور کامل از تلگرام منتقل کنند و افق روشنی در این زمینه وجود دارد.
کارشناس فضای مجازی با تاکید بر اینکه زیرساخت های حقوقی و قانونی کشور کاملا برای حفظ حریم خصوصی مردم آماده است و مشمول به یک پروتکل جدید نمی شود، گفت: اصل 25 قانون اساسی با قدرت ساختارهایی دارد که از اوایل انقلاب طراحی شده و محافظت می کند و فرموده های مقام معظم رهبری تاکیدی بر این موضوع است.

وی تاکید داشت: در مسائل برنامه نویسی و زیرساختی وقتی شبکه های داخلی برای امنیت ارتباطاتشان از همان استانداردهایی که امروز پیشرفته ترین و بزرگترین سرویس های بین المللی است، استفاده می کنند، قاعدتا اگر نقصی در جهان فناوری اطلاعات شامل حال پیام رسان های ایرانی شود همان نقص شامل دیگران هم است ولی بطور کلی در حوزه استاندارد کمبودی ندارند.

منتظر القائم متذکر شد: در حوزه حریم خصوصی فقط در معرض جوسازی هستیم و تنها یک پیام رسان داخلی بود که پلتفرم آن نرم افزار شبیه واتس آپ است و نوع پلتفرمش را تغییر داد.

وی تنها مشکل را تامین زیرساخت ها برای پذیرایی از میزان بیشتر مشتری مطرح کرد و اظهار داشت: تامین زیرساخت ها برای میزبانی از کاربران باید به شکل تدریجی صورت بگیرد و متناسب با میزان ورود زیرساخت ها نیز افزایش پیدا کند. البته ما در شرایطی هستیم که این تغییرات در فضای سایبری کشور قدرت ملی را بالا می برد و خدمات به مردم بهتر می شود. کسانی هستند از این مسئله لذت نبرند و مزاحمت هایی را خواهند داشت مثلا عملیات هکری آزار دهنده ای که سه روز پیش انجام شد، از مصادیق این مزاحمت ها است.

کارشناس فضای مجازی در خصوص جوسازی ها و ریشه بی اعتمادی به پیام رسان های داخلی بیان کرد: طبق پژوهش ها بطور عمومی مردم بی اعتمادی به پیام رسان ها ندارند و لایه نازکی ناراضی هستند و البته قدرت رسانه ای و جوسازی هم تلگرام و هم رسانه های بیگانه در اختیارشان است و به دو دلیل، یکی اقدامات مجرمانه که تلگرام در اختیار افراد ناسالم قرار می دهد و از آن بهره مند بودند و نمی خواهند از دست بدهند و دیگر اینکه شاید سر سفره 40 درصد پهنای باند رزرو تلگرام هستند و با مافیای پهنای باند ایران ارتباطاتی دارند و علاقه مند نیستند این فضا در اختیار کسب و کار و فناوری داخلی قرار بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم