رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل منطقه: اقدام تجاوزکارانه آمریکا، فرانسه و انگلیس نمایشی برای قدرت نمایی بود

کارشناس مسایل منطقه گفت: این اقدام از لحاظ نظامی از ارزش زیادی برخوردار نبوده ولی آمریکایی ها تلاش می کنند به عنوان تنها ابر قدرتی که می تواند روندهای بین المللی را شکل دهد و تعیین کند، خود را معرفی کنند.

1397/01/27
|
08:30

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع قطعنامه پیشنهادی روسیه در شورای امنیت و با حضور دکتر محمود شوری کارشناس مسایل منطقه به روی آنتن رفت.

محمود شوری با اشاره به قطعنامه پیشنهادی روسیه در شورای امنیت گفت: مشخص بود چنین قطعنامه ای در شورای امنیت نمی تواند با رای مثبت همه اعضا همراه شود. با توجه به اینکه آمریکا، فرانسه و انگلیس به عنوان سه عضو اصلی شورای امنیت، از کشورهایی بودند که این حمله را آغاز کرده بودند، طبیعی بود حاضر نباشند قطعنامه ای که در محکومیت اقدام خودشان است، تائید کنند.

وی ضمن بیان اینکه روس ها بخوبی از نتیجه پیشنهاد خود باخبر بودند، به اهداف روسیه برای طرح این پیشنهاد پرداخت و عنوان کرد: روس ها به عنوان وظیفه قانونی خودشان و به عنوان عضو شورای امنیت و شاید بیشتر از آن، برای ثبت در تاریخ، سعی کردند تا از جلسه شورای امنیت به عنوان محملی برای بیان نظرات خودشان و ابراز این نگرانی ها و محکوم کردن اقدام سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس استفاده کنند و با طرح این قطعنامه عملا نوعی فشار روانی را بر روی کشورهای مهاجم وارد کنند تا مانع از اقدامات بعدی آنها در این زمینه بشوند.

کارشناس مسایل منطقه با اظهار به اینکه در شرایطی قرار داریم که ساختارهای بین المللی، به تدریج اهمیت و کارکرد خودشان را از دست می دهند، گفت: آن چیزی که تصور می شد بعد از پایان جنگ سرد، شاهد باشیم و سازمان هایی مثل سازمان ملل بتوانند نقش جدی تری در حل و فصل بحران های منطقه ای ایفا کنند، عملا با این نوع رفتارها دارند جایگاه خودشان را از دست می دهند و رای منفی که هشت عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت به این قطعنامه دادند، حاکی از این است که این شرایط، شرایطی است که ما شاهد تضعیف ساختارهای بین المللی هستیم.

وی اقدام آمریکا، فرانسه و انگلیس را نوعی قدرت نمایی برشمرد و گفت: این اقدام از لحاظ نظامی از ارزش زیادی برخوردار نبوده ولی آمریکایی ها تلاش می کنند تا بگویند به عنوان قدرت بزرگ جهانی و به عنوان تنها ابر قدرتی است که می تواند روندهای بین المللی را شکل دهد و تعیین کند و هر وقت تصمیم بگیرد می تواند دست به اقدام بزند. این مسئله نمایش قدرت بود تا اینکه تلاشی برای تنبیه یک فرد یا دولت خطاکار باشد و یا اینکه واقعا دغدغه استفاده از اسلحه شیمیایی داشته باشند.

شوری در خصوص پیامدهای اقدام خودسرانه سه دولت آمریکا، انگلیس و فرانسه نسبت به سازمان ملل، عنوان کرد: ساختارهای بین المللی در سال های اخیر به شدت تضعیف شده اند و این اقدام هم تضعیف کننده سازمان ملل بود. نوع واکنش دبیر کل، متناقض گونه بود و از طرفی این اقدام را تائید کرد و از طرف دیگر تلاش کرد تا آن ها را در چارچوب مقررات بین المللی بیاورد و اینها نشان از مستاصل بودن ساختار سازمان الملل دارد و اینکه دیگر نمی تواند نقشی را در بحران های دیگر داشته باشد.

وی با رد ادعای جنگ پیش دستانه در مورد این حمله، خاطر نشان شد: این سه کشور، به دنبال توجیه این اقدام نیستند و شاید به بهانه اینکه دولت ها مسئول هستند و حق ندارند، مردم خودشان را مورد حمله قرار دهند خودشان را مسئول می دانند که از مردم سایر کشورهای دیگر حمایت کنند و این یک مفهوم کاملا ساختگی در حقوق بین الملل است و اگر بخواهد مورد مبنا قرار بگیرد طبیعی است هر کشوری می تواند مورد حمله کشور دیگر قرار بگیرد.

دسترسی سریع
رویداد