صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی یکی از بهترین راه حل ها برای ایجاد اشتغال را توسعه فضای مجازی و گفت: این ضروری است، پیام رسان های داخلی، عرصه داخلی را بدست بگیرند و تا پایداری در توسعه اقتصادی کشور اتفاق بیافتد.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع ویژگی های خاص و امتیازات پیام رسان های داخلی و ابعاد آن ، با حضور مهندس محمدحسین انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی به روی آنتن رفت.

مهندس محمدحسین انتظاری با اشاره به نیروهای متخصص داخلی در حوزه برق و کامپیوتر، اطمینان داد: با توجه به متخصص ترین و تحصیل کرده ترین نیروهای کشور در رشته ای کامپیوتر و برق، هیچ نگرانی وجود ندارد و در دعوای تکنولوژی که به وجود آمده غلبه خواهیم کرد کما اینکه در طول 40 سال غلبه کرده ایم.

وی انحصار خارجی توسط تلگرام را به ضرر پایداری داخلی کسب و کار دانست و گفت: کسب و کارهایی که کارشان را بر روی تلگرام انجام می دهند اگر در همین لج و لجبازی هایی که وجود دارد، تلگرام بخواهد یک لحظه کار را بخواباند و در داخل کشور نا امنی ایجاد کند، کسب و کار و اقتصاد کشور دچار اختلال می شود.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی یکی از بهترین راه حل ها برای ایجاد اشتغال را توسعه فضای مجازی کشور معرفی کرد و اظهار داشت: این توسعه باید بر روی زیرساخت های داخلی اتفاق بیافتد و اگر این زیرساخت دست یک عاملی مثل تلگرام که لج و لجبازی اش را هم آشکار کرده و در موارد متعددی نشان داده که به ضرر داخل دارد، کار می کند . بنابراین توسعه و اشتغال اتفاق نمی افتد و این یک ضرورت است که پیام رسان های داخلی، عرصه داخلی را بدست بگیرند و یک پایداری در توسعه اقتصادی کشور اتفاق بیافتد.

وی با تاکید بر اینکه جلب کردن اعتماد مردم به رسانه های داخلی مهم است، خاطر نشان شد: به همین دلیل هم در مورد حفظ حریم خصوصی رئیس قوه قضائیه بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی، بخشنامه ای در آخر اسفند و در اوایل سال نو به کلیه دادگستری ها ابلاغ کردند که باید حرمی خصوصی افراد و کاربران در داخل پیام رسان های داخلی حفظ شود و خلاف این عمل کردن، ممنوع است.

انتظاری، تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به حفظ حریم خصوصی مردم را عامل دیگری بر ایجاد اطمینان در مردم دانست و گفت: مقام معظم رهبر در دومین صحبتی که با مسئولین داشتند، فرمودند مسئولان باید امنیت داخلی مردم و کشور را حفظ کنند و تعرض به امنیت و حریم خصوصی مردم حرام شرعی است؛ اینها پایه های اعتماد عمومی را ایجاد می کند.

وی ایجاد برخی قابلیت های اقتصادی برای کسب و کار در فضای مجازی را از دیگر عواملی برشمرد که باعث ایجاد اطمینان مردم به پیام رسان های داخلی می شود و توضیح داد: در کسب و کاری که فقط بر روی پیام رسان های داخلی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی اجازه فعالیت داده می شود، امکان برخی قابلیت ها مثل انتقال پول، رد و بدل کردن اسناد مالی، وجود دارد که این قابلیت ها روی پیام رسان های خارجی امکان پذر نیست.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی متذکر شد: اگر بیایند همین کار را بر روی تلگرام انجام دهند با توجه به سیاست درگیری با مردم که دارد تعقیب می کند، قطعا نمی تواند اعتمادی وجود داشته باشد.

وی در خصوص فریب برخی از مردم در فضای مجازی، گفت: مردم یک طیف هستند که بخشی دارای عقل اقتصادی هستند، چون محاسبات را در ذهن خود انجام می دهند ولی بخشی از مردم دارای این شناخت نیستند و می توانند توسط برخی از افراد، مورد فریب قرار بگیرند. بنابراین حکومت، موظف است مردم را از این فریب ها مصون کند.

انتظاری با اظهار بر اینکه فیلتر شدن یا نشدن تلگرام، تصمیمی است که باید در شورای عالی فضای مجازی یا مراجع دیگر گرفته شود، تاکید داشت: در رابطه با اینکه انحصار تلگرام به نفع داخلی شکسته شود، تجمیع کامل وجود دارد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر پیام رسان های داخلی علاوه بر حمایت مالی نیازمند حمایت تکنیکی هستند، گفت: باید حمایت قوی تری از پیام رسان های داخلی انجام می شد و حتی الان هم باید سرمایه گذاری وسیع تری برای این چالش سنگین تکنولوژی انجام پذیرد، باید پیام رسان های ما بیشتر از قبل مورد حمایت نه فقط مالی بلکه تکنیکی قرار بگیرند در این صورت ما در این هم آورد تکنولوژیک پیروز خواهیم داشت.مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام

  • خبر نوشتن در فضای مجازی را به دیگران آموزش دهیم