رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیلگر مسائل بین الملل : تقابل اروپا با روسیه، موجب تشدید تنش ها بین کشورهای اروپایی خواهد شد

تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: آلمانی ها بیش از سایر کشورها دنبال این هستند که تنش ها با روسیه افزایش پیدا نکند چون می تواند اختلافات بین کشورهای اروپایی را هم افزایش دهد.

1397/01/28
|
10:30

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع ابراز نگرانی رئیس جمهور آلمان در خصوص گسترش شکاف بین روسیه و غرب ، با حضور دکتر شعیب بهمن تحلیلگر مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

شعیب بهمن با اشاره به اختلافاتی که بین اروپایی ها و آمریکا در مورد برخورد با روسیه و پیامدهایی که می تواند داشته باشد، گفت: این اختلافات به دو دلیل بود، دلیل اول این بود که اروپا کاملا در مجاورت روسیه قرار دارد و وقوع درگیری نظامی می تواند خسارات بیشتری را به کشورهای اروپایی وارد کند، دلیل دوم هم این بود که مراودات اقتصادی بین کشورهای اروپایی و غیره بسیار بیشتر از مراودات اقتصادی بین آمریکا و روسیه است به همین دلیل کشورهای اروپایی از اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر ضربه می دیدند.

وی با اظهار به اینکه علاوه بر اختلافی که بین کشورهای اروپایی و آمریکا در مورد برخورد با روسیه وجود داشت در میان اتحادیه اروپا هم اختلاف نظر وجود داشت، عنوان کرد: کشورهایی مثل یونان و ایتالیا خواهان این بودند که با روسیه تعامل بیشتری صورت بگیرد و کشورهایی مثل انگلیس خواهان برخورد جدی تر با روسیه بودند.

تحلیلگر مسائل بین الملل معاملات انرژی را امری مهم برای تامین نیاز های اروپایی ها دانست و در عین حال اظهار داشت: این مسئله برای روس ها نیز مهم است چراکه به درآمد حاصل از فروش انرژی و گاز به کشورهای اروپایی، چشم دوختند ضمن اینکه به عنوان یک اهرم هم در سیاست خارجی شان در روابط با کشورهای اروپایی نگاه می کنند، اهرمی که با اعمال فشار در برخی مسایل کشورهای اروپایی را از بعضی از مقاصد خودشان، منصرف می کنند.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی، روسیه تمایلی ندارد شکاف بیش از این بین مسکو و غرب گسترش پیدا کند، توضیح داد: روس ها نیز خواهان درگیری نظامی در مقیاس حتی محدود بین خودشان و کشورهای غربی نیستند. روس ها هم از لحاظ اقتصادی وابستگی های زیادی به کشورهای غربی دارند و تمایل ندارند تنش ها بیش از این افزایش پیدا کند. اما به نظر می رسد آمریکایی ها به همراه انگلیس در منطقه اروپا دارند بر این تنش دامن می زنند و این تنش آن چیزی نیست که خود روس ها هم در پی آن یا به دنبال تشدید و تقویت آن باشند.

بهمن در خصوص چرایی نگرانی آلمان از این شکاف، بیان کرد: آلمانی ها مستحکم ترین و بیشترین روابط اقتصادی را با روس ها دارند و وقوع هرگونه اعمال فشار و تحریم می تواند بیش از همه در میان کشورهای اروپایی به آلمان صدمه برساند. به ویژه با توجه به سرمایه گذاری که در طول سال های گذشته، شرکت های آلمانی در داخل روسیه انجام داده اند.

وی ادامه داد: علاوه بر این کشورهایی که بیشترین وابستگی را به گاز وارداتی از روسیه دارد، آلمان است بنابراین آلمانی ها بیشتر به فکر مباحث اقتصادی هستند.

همچنین در بین کشورهای اروپایی، آلمانی ها معقولانه تر از بقیه دارند فکر می کنند و عمل می کنند و بیش از سایر کشورها دنبال این هستند که این تنش ها افزایش پیدا نکند چون این تنش ها عملا می تواند اختلافات بین کشورهای اروپایی را هم افزایش دهد.

دسترسی سریع
رویداد