رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل بین الملل: خروج از برجام، به اعتبار بین المللی آمریکا لطمه خواهد زد

کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر آمریکا از برجام خارج شود، به اعتبار بین المللی آمریکا لطمه خواهد زد، چون به کشورهای دیگر نشان می دهد که آمریکا پایبند تعهداتی که متعهد می شود، نیست.

1397/02/06
|
12:33

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع رفتار متقابل ایران با خروج آمریکا از برجام و با حضور دکتر نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

نوذر شفیعی در آغاز به هزینه های ناشی از خروج آمریکا از برجام برای این کشور اشاره کرد و گفت: اگر آمریکا از برجام خارج شود چندین پیامد دارد که اولا به اعتبار بین المللی آمریکا لطمه خواهد زد، چون به کشورهای دیگر نشان می دهد که آمریکا پایبند تعهداتی که متعهد می شود، نیست.

وی افزود: از طرفی، با خروج از برجام این امکان وجود دارد که بعضی از دوستانش از این کشور جدا شوند و ممکن است اتحادیه اروپا در حداقل قضیه برجام، راهی جدا از آمریکا بگیرند. چون اروپایی ها بر روی برجام حساب کردند، نه به اعتبار مسایل مادی بلکه به اعتبار مسایل معنایی و اعتباری.

کارشناس مسائل بین الملل با اظهار به اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود، دست ایران برای انجام تحقیقات بیشتر باز می شود، تصریح کرد: یعنی ایران دیگر متعهد به آن چیزی که در چارچوب برجام تعهد کرده بود، نیست و این می تواند برای اروپا و آمریکا، نگران کننده باشد.

وی با بیان اینکه آلمانی ها، فرانسوی ها و انگلیسی ها هر سه در مورد برجام دارای موضع مشترکی هستند، در عین حال گفت: در حال حاضر جدای از برجام دو مسئله اهمیت زیادی دارد، یکی اینکه عدم اجرای تعهدات آمریکا به برجام، به معنای خنثی بودن برجام است. دوم اینکه، اروپایی ها می خواهند به اعتبار حمایت آمریکایی ها از برجام، یا ماندن آمریکا در برجام که دستاورد چندانی ندارد، به آمریکایی ها این تعهد و قول را بدهند که در حوزه های دیگر غیر هسته ای مثل موشک ها، حقوق بشر و نفوذ ایران در خاورمیانه، برجام های دیگری را علیه ایران تدارک ببینند تا هر تحریمی که درباره ایران در چارچوب برجام لغو شده بود، حالا همان تحریم ها را مجددا با عناوین دیگری درباره ایران وضع کنند.

شفیعی خروج آمریکایی ها از برجام را غیرعاقلانه دانست و توضیح داد: آن ها می خواهند ایران را تحت فشار قرار دهند، اما آمریکا می تواند نه از طریق برجامی که عملا فریز شده است بلکه از طریق مکانیزم های دیگری، این کار را انجام دهد.

دسترسی سریع
رویداد