رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خبر داد: اوایل هفته آینده شهردار تهران تعیین می شود

محسن هاشمی گفت: در حال حاضر رقابت پایان یافته است و امروز دو نفر را از میان پنج نفر انتخاب می کنیم و با آنها صحبت های نهایی را انجام می دهیم و قطعا اوایل هفته آینده شهردار جدید تهران به مردم معرفی خواهد شد.

1397/02/18
|
11:30
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع پروسه انتخاب شهردار و با حضور مهندس محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران روانه آنتن شد.

محسن هاشمی در آغاز با اشاره به انتخاب نجفی به عنوان شهردار در ابتدای کار شورای شهر پنجم، گفت: البته به دلیل بیماری که برای نجفی ایجاد شد، متاسفانه استعفا داد و حالا باید پروسه انتخاب شهردار را مجدد انجام دهیم.

وی افزود: اعضای شورای شهر باید نامزدهای مد نظرشان را برای شهرداری معرفی کنند که هر عضو، پنج نامزد را معرفی کرده است و در نهایت لیست نامزدها تعیین شد که از میان آنها هفت رای آوردند. به این نامزدها فرصت دادیم که برنامه هایشان را بنویسند که در این مدت دو نفر انصراف دادند و در حال حاضر رقابت پایان یافته است و دو نفر را از میان پنج نفر انتخاب می کنیم و با آنها صحبت های نهایی را انجام می دهیم و قطعا اوایل هفته آینده شهردار جدید تهران به مردم معرفی خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران اسامی کسانی که در رقابت نهایی حضور داشتند را معرفی کرد و اظهار داشت: میرزایی که هم اینک معاون برنامه ریزی شهرداری تهران است، افشانی که در حال حاضر معاون عمرانی وزارت کشور است، مکارم که در حال حاضر سرپرست شهرداری تهران است، حسینی استاندار سابق سیستان و بلوچستان و اصفهان و حناچی که در حال حاضر معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران را بر عهده دارند.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب شهردار هیچ گونه پیچیدگی ندارد، گفت: فرایند انتخاب کاملا از رادیو پخش شد و اخبار به صورت شفاف به گوش مردم رسید و در واقع مردم کاملا در روند انتخاب شهردار قرار دارند.

هاشمی با اشاره به شاخص های شهردار تهران، عنوان کرد: نخستین شاخص این است که باید مورد تائید نظام باشد و صلاحیت آن تائید شده باشد. دومین موضوع کارایی آن است یعنی باید شهرداری باشد که حتما سابقه اداره شهر یا استانداری داشته باشد و کارایی او از نظر اعضا، ثابت شده باشد.

وی با تاکید بر اجتناب از سیاست زدگی در شوراهای شهر، گفت: در گذشته این موضوع اتفاق افتاد و این باعث شد دولت ها و بعد نیز نظام نسبت به قدرتمند کردن شوراها دچار تردید شوند. اگر قرار است قدرت به شوراها داده شود، لازم است قانون نیز به طور کامل اجرا شود. قانون شوراها در قانون اساسی آمده اما 20 سال طول کشید شش اصل قانون اساسی تبدیل به قانون عادی شود و 20 سال هم طول کشید تا اقتداری که در آئین نامه ها آمده است تا حدودی به شوراها داده شود. دلیل اصلی این است که دولت ها حاظر به گذشتن از قدرت خود نیستند.

دسترسی سریع
رویداد