رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: FATF منابع اطلاعاتی بانک های ایرانی را در اختیار خارجی ها قرار می دهد

حمید رضا حاجی بابایی با تصریح بر اینکه با امضایFATF، منابع اطلاعاتی بانک ها در اختیار خارجی ها قرار می گیرد، بیان کرد: وقتی منابع اطلاعاتی در اختیار کشورهای خارجی باشد، تصمیم گیری و سیاست گذاری طرف مقابل راحت خواهد بود.

1397/03/22
|
15:00
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع لایحه الحاق ایران کنوانسیون تامین مالی تروریست و با حضور دکتر حمید رضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی روانه آنتن کرد.

حمید رضا حاجی بابایی در آغاز با بیان اینکه شورای امنیت ملی در موضوع fatf بررسی کرده است، گفت: این شورا تاکنون هیچ مصوبه ای که نشان دهد در این زمینه به جمع بندی رسیده است، در دسترس ما نیست و برخی نمایندگان که موافق هستند، نظر شخصی شان را مطرح کردند.

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی دبیر دارد و آنها باید اعلام کنند این کنوانسیون را مصوب کرده اند. اتفاقا پیام هایی که رسید نشان می دهد، شورای عالی امنیت ملی به این جمع بندی نرسیده است.

وی با اشاره به تعلیق دو ماهه بررسی این کنوانسیون، اظهار کرد: اگر عضو این کنوانسیون شویم، در معاهده ای وارد خواهیم شد که تمام امورات بانکی بدون استثناء زیر نظر خارجی ها قرار می گیرد و با نظر آنها باید دائما به مجامع بین المللی پاسخ دهیم یعنی حتی با یک اشتباه ساده نیز ما باید به مجامع دیگر پاسخ گو باشیم یعنی تمام اعتبارات بانک ایرانی در اختیار خارجی ها قرار می گیرد و نشان می دهد بانک های ایرانی به چه کسانی وام داده اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تصریح بر اینکه با امضایFATF، منابع اطلاعاتی بانک ها دراختیار خارجی ها قرار می گیرد، بیان کرد: وقتی منابع اطلاعاتی بانک ها در اختیار کشورهای خارجی باشد، تصمیم گیری و سیاست گذاری طرف مقابل برای بانک ها خیلی راحت خواهد بود.

وی با بیان اینکه دولت قبلا اعلام کرده بود حق تحفظ در این لایحه ایجاد کرده بود، عنوان کرد: حق تحفظ یعنی اینکه همه موارد را قبول می کنیم جز تعریف تروریسم که اخیرا این تبصره را حذف کرده اند و این یعنی دیگر حق تحفظی وجود ندارد، یعنی هر چه در ایران مصوب کنیم و در اختیار آنها قرار دهیم، در شورای مرکز به حق تحفظ اعتراض کند، حق ایران از بین می رود.

حاجی بابایی همچنین ادامه داد: بر فرض، این کنوانسیون هیچ مشکلی هم ندارد، اما مسئله این است، حالا که آمریکا از برجام خارج شده است، چرا به عنوان یک امکان و ابزار در دست ما نباشد؟ یعنی امضای این کنوانسیون را در قبال انجام تعهدات می پذیریم.

دسترسی سریع
رویداد