صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

ابراهیم نکو گفت: عرضه و تقاضا است که می تواند نرخ منطقی ارز را در این بازار رقم بزند لذا دولت باید تسهیل کند تا عرضه و تقاضا بتواند در بازار ثانویه نقش آفرینی کند.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع بازار ثانویه ارز و با حضور دکتر ابراهیم نکو عضو هیئت رئیسه سابق کمیسیون اقتصادی مجلس و دکتر ابوذر ندیمی مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه روانه آنتن شد.

ابوذر ندیمی در آغاز به تعریف بازار ثانویه ارز پرداخت و گفت: در رابطه با مدیریت بر ارز با توجه به اهدافی که برای گروه های کالایی گرفته شده، می توانیم چند رفتار را داشته باشیم. یک رفتار در رابطه با تامین ارز از محل ثبیت مثل 4200 تومان است، مواردی هم وجود دارد که می توانیم در بازار تعریف کنیم و همان طوری که در چهار راه استانبول و جاهای دیگر تعریف ارز وجود دارد، می توانیم از کوچه به خیابان و از خیابان به صرافی بکشانیم و در بازار ثانویه، بر اساس بازار سرمایه یا بازار دیگر سعی می کنیم تامین ارز را به صورت قانونمند بر اساس اولویت ها مدیریت کنیم.

وی مدیریت و جلوگیری از سوء استفاده در بازار را عاملی برای تک نرخی شدن ارز دانست و در عین حال بیان داشت: شرایط جدید اقتصاد ایران، مدیریت های متنوعی را تعریف می کند که متاسفانه عمده این ها از سر اضطرار است و نه از سر استراتژی تعریف شده.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه تصمیم اخیر دولت مبنی بر تعریف گروه کالایی را بهترین تصمیم برای تامین ارز برشمرد و تصریح کرد: با این رویکرد دیگر برای وارد کردن کالاهایی که جزو اهداف استراتژیک و ضروریات نیست مثل کالاهای مصرفی و ضروری نمی توانیم عمل کنیم. البته باید حتما هشدار دهیم که به منظور جلوگیری از سوء استفاده ها باید مدیریت کرد.

وی متذکر شد: دولت باید مداخله کند اما مداخله به معنای سیاستگذاری، نظارت، هدایت، حمایت نه اینکه خودش برود و کارفرما شود. بنابراین معتقدم اصل مداخله به معنای قانونی باید باشد ولی اصل مداخله به معنای جانشینی نباید باشد.

در ادامه ابراهیم نکو به نقش بازار ثانویه در ساماندهی بازار ارز اشاره کرد و گفت: باید تشکیل بازار ثانویه را به فال نیک گرفت و کاش این بازار همزمان با ثبیت ارز 4200 تومانی تشکیل شده بود و هم اکنون چندین گام جلوتر بودیم. بازار ثانویه خواهد توانست ساماندهی خوبی را داشته باشد و بتواند به اتفاقات خوبی که در آینده انتظار می رود، اقدام کند.

وی یادآور شد: هرجاکه دولت ها در امور اقتصادی دخالت کردند و یا اقتصاد دستوری داشتند، معمولا منجر به فروپاشی آن حوزه شده یا آن حوزه اقتصادی به مشکل برخورده است. در حوزه ارز هم دولت باید به این نکته توجه داشته باشد که مداخلات دستگاه ها و دولت در این موضوع می تواند عوارض دیگری داشته باشد که شاید بسیار بدتر از اوضاع فعلی باشد.

عضو هیئت رئیسه سابق کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه الزاماتی در تشکیل و راه اندازی این بازار وجود دارد که باید به آنها توجه کرد، عنوان کرد: دولت باید از هرگونه دخالت غیر وظایف ذاتی خود پرهیز کند و از دستوراتی که منجر به بی نظمی در بازار می تواند باشد، بپرهیزد.

وی افزود: از سوی دیگر اگر دولت بخواهد به نوعی در بازار ثانویه مداخله کند، احتمال اینکه نرخ ارز تبدیل به چند نرخ شود، وجود دارد. راه اندازی مجدد صرافی ها و بها دادن به آن ها همزمان با شکل گیری این بازار می تواند از نرخ های چند گانه ارز جلوگیری کند و می طلبد که دولت در این راستا نیز نظارت و وظیفه ذاتی خودش را داشته باشد.

نکو با اظهار به اینکه بازار ثانویه ارز بدون عرضه و تقاضا و حضور چشمگیر عرضه و تقاضا مفهوم پیدا نخواهد کرد، تصریح کرد: یعنی عرضه و تقاضا است که می تواند نرخ منطقی ارز را در این بازار رقم بزند و لذا دولت باید تسهیل کند تا عرضه و تقاضا بتواند در بازار ثانویه نقش آفرینی کند و بتواند نرخی که انتظار می رود، به آن برسیم تا ثباتی را در بازار اقتصاد ما ایجاد کند.

مرتبط با این خبر

  • همراهی تاکتیکی روسیه با رژیم صهیونیستی و آمریکا در سوریه

  • دسیسه جدید آمریکا و عربستان در عراق

  • تلاش گروهک منافقین برای ناکارامدی مصوبات اتحادیه اروپا در مورد برجام

  • تک نرخی کردن ارز موجب افزایش قیمت آن شد

  • ترامپ به دنبال پارادایم جدیدی در عرصه سیاست بین الملل است

  • ناتوانی کشورهای حاشیه خلیج فارس در تقابل با ایران

  • به روز کردن روابط دو کشور ایران و روسیه، یکی از اهداف مهم سفر دکتر ولایتی

  • اجلاس امنیتی اسلام آباد؛ تلاش جمعی مشترک برای مقابله با تهدید مشترک

  • ناتوانایی در ایجاد وحدت رویه ، ضعف بزرگ نخست وزیر بریتانیا

  • دور زدن قانون با رانت برای واردات خودرو