صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

معاون رئیس قوه قضائیه گفت: 99آنچه دغدغه سازمان ثبت احوال است، مالکیت های دولت است. متاسفانه در این زمینه اقدام جدی از سوی دستگاه های دولتی انجام نشده است.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع قانون کاداستر؛ علل عدم شکل گیری و پیامدهای آن و با حضور دکتر احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت و اسناد کشور به روی آنتن رفت.

احمد تویسرکانی در آغاز با بیان اینکه اراضی در ایران اقسام و انواع فراوانی دارد، گفت: به موجب قانون مالکیت های این اراضی تقسیم بندی شده است. یکسری اراضی متعلق به مردم هستند. بخشی از اراضی نیز ملی هستند مانند کوه ها و جنگل ها که متولی آن وزارت جهاد کشاورزی است. همچنین وزارت نیرو نیز متولی اراضی حریم و بستر رودخانه ها هستند.

متولی اراضی بایر شهرها نیز وزارت راه و شهرسازی است.

وی تصریح کرد: آنچه مسلم است، در حوزه اموال نیازمند یک شفاف سازی جدی هستیم و در عین حال دستگاه هایی که متولی حراست از این بخش از اراضی بیت المال و دولت هستند، باید ساز و کارهای حفاظت و حراست از این اراضی را در خدمت بگیرند و با دقت برنامه ریزی کنند. طبیعی است در درجه نخست دستگاهی که متولی حراست از اراضی خاص خود شده است، باید نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشد.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه برخی افراد با سوء استفاده، اراضی دولتی را متصرف شده اند، اظهار داشت: این افراد یا اقدام به ساخت و ساز کرده اند یا به افراد مختلف فروخته اند و بعد از چندین سال، دستگاه های متولی شکایت کرده است در حالیکه باید ساز و کار لازم برای حراست لحظه ای از این اراضی وجود داشته باشد.

وی درباره وظیفه سازمان ثبت در این حوزه اظهار داشت: این سازمان وظیفه تثبیت مالکیت ها را بر عهده دارد یعنی مالکیت های اشخاص و دولت ها را ثبت رسمی کند و وظیفه قوه قضائیه نیز رسیدگی به شکایات و تصرفات است. متاسفانه سوء استفاده ها و بی نظمی ها و بعضا زد و بندهایی که اتفاق می افتد منجر به زمین خواری و کوه خواری می شود.

وی با بیان اینکه یکی از ابزار تثبیت مالکیت ها، قانون کاداستر است، عنوان کرد: تلاش زیادی کردیم کاداستر به معنای جامع در کشور اجرا شود و خوشبختانه در سال 93 این قانون به تصویب مجلس رسید تا ظرف پنج سال کل اراضی کشور از سواحل و جزایر ساحلی تحت سیستم در بیاید و به تعبیری حد نگاری صورت گیرد و معلوم شود مالکیت های اشخاص و دولت تثبیت شده با مختصات دقیق جغرافیایی صورت بگیرد اما متاسفانه در زمینه اجرای این قانون همکاری لازم صورت نگرفت.

رئیس سازمان ثبت و اسناد کشور خاطرنشان کرد: 99 درصد از مالکیت های مردم در روستاها و شهرها در سیستم کاداستر جانمایی شده است و اسناد مالکیتی که برایشان صادر می شود در همین راستا به شکل تک برگی است. تاکنون نزدیک به 20 میلیون سند مالکیت تحت سیستم کاداستر برای مردم صادر کرده ایم.

تویسرکانی بیان کرد: آنچه دغدغه سازمان ثبت احوال است، مالکیت های دولت است. در قانون کاداستر دستگاه هایی که مکلف به حفاظت از اراضی دولتی هستند، ظرف پنج سال برای معرفی مالکیت های دولت به سازمان ثبت برای صدور اسناد مالکیتی دولتی در سیستم کاداستر اقدام کنند اما متاسفانه در این زمینه اقدام جدی از سوی دستگاه های دولتی انجام نشده است.

مرتبط با این خبر

  • نوبخت احساس می کرد از سوی مردم تحت فشار است

  • پیام سفر رییس جمهور عراق به واشنگتن چه بود؟

  • چرا روند اعزام سفرا، به طول می انجامد ؟

  • علت افزایش جنایات آل سعود در یمن؛ تشدید فشار افکار عمومی بردولت ریاض

  • نهایت کمک اروپا به ایران، اجرای برنامه نفت در برابرغذا است

  • انگلیس خواهد مدل کمپانی «هند شرقی» را برای گسترش نفوذ در منطقه پیاده کند

  • چرا جریانات راست افراطی در اروپا در حال قدرت گرفتن هستند؟

  • افکار عمومی اروپایی معتقد است که ترامپ فردی جنگ طلب است

  • عدم وفاق جامعه اسلامی صهیونیستها را جسور کرده

  • اروپا ازطریق«spv »می خواهد برنامه نفت برابر غذا را درمورد ایران اجرا کنند