صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار گفت: بعد از بخشنامه جدید که منع واردات پوشاک است، خیلی از برندها احساس تهدید کردند و این آسیب زننده است. باید بخشنامه به نحوی باشد تا سرمایه گذاران، ضرر نکنند.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع بخشنامه وزارت صنعت درباره عدم همکاری با شرکت های خارجی و با حضور رضا تازیکی مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار و شاهرخ جعفری عضو کارگروه اجرای دستورالعمل واردات پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت به روی آنتن رفت.

رضا تازیکی در آغاز با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت، گفت: در ممنوعیت واردات جدیدی که این وزارت خانه اعلام کرده، یکی از ردیف ها پوشاک است و دلیل آن نوسانات ارزی است که اتفاق افتاده است و به دلیل شعار سال نبوده است.

وی با بیان اینکه بحث ما این نیست که جلوی واردات پوشاک گرفته شود و یا نشود، اظهار کرد: وزارت صنعت بخشنامه ای را دو سال پیش ابلاغ کرد که بر اساس آن برندهای خارجی به شرط اینکه تولیدشان را از 20 درصد شروع کنند، مجاز به فعالیت هستند که این بخشنامه مترقی است.

مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار وزارت کار ادامه داد: بعضی از برندهای بین المللی در ایران فروشگاه داشتند و وقتی این بخشنامه اجرایی شد، باید در ایران تولید می کردند. وزارت صنعت در طرح تکاپو به چند برند بین المللی کمک کرد تا تولیدشان را در ایران شروع کردند و یکی از این برندها حدود 20 میلیون یورو قرارداد بسته است و تعدادی از تولید کنندگان داخلی با برند آن ها تولید می کنند و بخشی از آن ها حتی صادر می شود و اشتغال مستقیم ناشی از این قراردادها نیز حدود دو هزار نفر است.

وی اضافه کرد: بعد از بخشنامه جدید که منع واردات پوشاک است، خیلی از این برندها احساس تهدید کردند و این آسیب زننده است. باید بخشنامه به نحوی باشد کسانی که سرمایه گذاری کرده اند، ضرر نکنند.

در ادامه شاهرخ جعفری با بیان اینکه حدود یک سال و نیم است که دستورالعمل در حال پیگیری برای اجرا است، عنوان کرد: این دستورالعمل بند سه دارد که متولی آن مدیر کل صنایع نساجی است و برای کنترل این موضوع ساز و کار چیده است که بر اساس آن فرصت های سه ماهه و شش ماهه و یک سال داده است.

وی ادامه داد: در این بخشنامه قید شده است برندی که واردات انجام می دهد یک الی دو سال وقت دارد 20 درصد از حجم وارداتش را در داخل تولید کند.

عضو کارگروه اجرای دستورالعمل واردات پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: کارگروه وزارت صنعت سه تا از اتحادیه های خصوصی را ناظر بر شرکت ها قرار داد و حدودا سه الی چهار برند، واحدهای تولیدی دایر کردند و بعضی دیگر از برندها تعهد داده اند اما هیچ کاری نکرده اند و برخی دیگر از برندها نیز حتی تعهد نیز نداده اند که تولید داخل داشته باشند.

وی بیان کرد: بخشی از اشتغال در حوزه پوشاک در تولید داخلی صدمه دیده است و دوباره توسط همین برندها احیا شده است و باید کاری کنیم که به این اشتغال اضافه شود که البته در حال انجام است. الان برندهای خارجی با توجه به قیمت دلار، برایشان صرفه دارد که به ایران بیایند و سرمایه گذاری کنند.

جعفری تصریح کرد: واردات پوشاک ممنوع نشده است بلکه جزو کالاهای لوکس محسوب می شود و ارز به آن تعلق نگرفته است وگرنه هر کسی بخواهد می تواند با ارز آزاد وارد کند. اما وزارت صنعت باید به گونه ای دستورالعمل را صادر کند که واحدهایی که در این دو سال روی پا ایستاده اند، دچار مشکل نشوند یعنی مشکل برای واردات مواد اولیه پیدا نکنند.

مرتبط با این خبر

  • هم راستایی بین منافع شخصی و جمعی از ملزومات اجرای نقشه راه اقتصادی

  • پاکستان در سیاست خارجی ایران، جزو اولویت های سطح یک است

  • سامانه نیما باید در شرایط ارزی مناسب ایجاد می شد

  • نیازمند اراده جدی در مسئولین اجرایی هستیم

  • آمریکا در حوزه اقتصاد وارد چالش جدی شده است

  • چشم انداز الگوی کشاورزی در راه تصویب

  • ارتش سوریه با کمترین صدمه، بخش های زیادی از جنوب کشورش را آزاد کرد

  • برجام اجماع علیه ایران را شکست

  • دولت و مجلس گرفتار بیماری غفلت شده اند

  • متخلفان اقتصادی، باید تنبیه شوند