صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسایل روابط بین الملل ضمن بیان اینکه جنبشی که در فرانسه اتفاق افتاده به لحاظ ماهیتی کاملا متفاوت است، گفت: این جنبش صنفی نیست بلکه نوعی حرکت در مقابل سیاست های امنیتی پلیس و رژیم فرانسه است.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع اعتراضات خشونت آمیز در فرانسه و با حضور دکتر رضا کلهر کارشناس مسایل روابط بین الملل به روی آنتن رفت.

رضا کلهر با بیان اینکه جنبش هایی که در فرانسه شکل می گیرد نوعا به لحاظ ماهیتی جنبش های صنفی و جنبش های رفاه طلبانه هستند، تصریح کرد: در برابر سیاست هایی که دولت های فرانسه که تا به حال روی کار آمدند و سعی می کنند سیاست های اقتصاد ریاضتی را اعمال کنند، مردم مقابل آن ها حرکت های اجتماعی انجام می دهند مثل حرکت بسیار بزرگ چند صد هزار نفری که در 15 اردیبهشت امسال در فرانسه برگزار شد و کلا مکرون و سیاست هایش را زیر سوال بردند.

وی افزود: مردم مکرون را به تاچر نخست وزیر سابق انگلیس تشبیه کردند و نشان دادند، سیاست های نئو لیبرال را دنبال می کند و به نحوی دارد از برخی رهبران اروپایی دیگر تقلید می کند و با او درگیر شدند.

کارشناس مسایل روابط بین الملل به نوع دیگری از جنبش ها در فرانسه اشاره کرد و گفت: در فرانسه جنبش هایی وجود دارد که ناشی از اختلافات شهروندی است و در سال های 85 و 86 خیلی فراگیر شد و در یک شب حدود 6 هزار ماشین را آتش زدند، افرادیکه از تبارهای دیگر بودند و دارای امتیازات لازم مثل امتیازات خود فرانسوی ها نبودند، اعتراضات خیلی جدی کردند تا بتوانند به حق و حقوقشان دست پیدا کنند.

وی ضن بیان اینکه جنبشی که در حال حاضر در فرانسه اتفاق افتاده به لحاظ ماهیتی کاملا متفاوت است، توضیح داد: یک فرد به نام ابوبکر که مسلمان بوده در ایست بازرسی شهر نانت کشته می شود و چون پلیس فرانسه به اعمال خشونت معروف است مردم همان لحظه به خیابان ها می ریزند و این حرکت آغاز می شود. در واقع این نوعی جنبش صنفی نیست و نوعی جنبش و حرکت امنیتی است که دارند مقابل سیاست های امنیتی پلیس فرانسه و رژیم فرانسه نشان می دهند.

کلهر افزود: به نظر می رسد در این موضوع سطح خشونت بالاتر بوده حدود بیش از 60 ماشین را آتش زدند و از طرفی دولت آمده و از فروش سوخت بنزین جلوگیری کرده تا از آن برای ساخت مواد آتش زا استفاده نکنند و این نشان می دهد که وضعیت امنیت تری است از جنبش های صنفی که قبلا به عنوان جنبش های اعتراضی برگزار می شدند و هنوز هم وضعیت امنیتی است و شهر نانت در محاصره است.

وی در رابطه با احتمال فراگیر شدن این جنبش در اروپا اظهار داشت: تاریخ نشان داده چه در قرن هیجدهم و چه در قرن نوزدهم، جنبش های کارگری و جنبش های صنفی فرانسه وقتی فراگیر شده، اروپا را فرا گرفته و به سرعت به کشورهای دیگر سرایت کرده و آن ها را هم تحت تاثیر قرار داده اما اینکه به ضرس قاطع امروز بگوییم این جنبش می تواند به یک جنبش امنیتی فراگیر در سطح اروپا تبدیل شود، فعلا جای تردید وجود دارد و باید ببینیم چه خواهد شد.

مرتبط با این خبر

  • توطئه جدید مثلث غربی-عبری-عربی برای جریان مقاومت +صوت

  • بیشترین جرم درفضای سایبری مربوط به حوزه مالی است +صوت

  • باید با استفاده از ابزار های نرم و سخت با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرد +صوت

  • جو روانی تولید نفت توسط اعضا غیراوپک باعث کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر شده بود +صوت

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • معترضان در فرانسه ، خواهان کناره گیری «امانوئل مکرون» هستند +صوت

  • در راستای اجرای بهتر قانون پولشویی در کشور، باید در سیستم بانکی کشور اصلاحاتی ایجاد شود +صوت

  • ایران با پیوستن به ««FATF و تصویب کنوانسیون «CFT » می خواهد بهانه را از دست دشمنان بگیرد +صوت

  • یارانه به صنعت برق لطمه زده است

  • موضوع یمن ابعاد بین المللی به خود گرفته است +صوت