صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسایل غرب آسیا به مهمترین چالش های پیش رو در انتخابات عراق اشاره و عنوان کرد: آمریکایی ها در تلاش هستند تا حکومت وفاق ملی در عراق تشکیل نشود .

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع آینده دولت عراق و با حضور دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس مسایل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

سید هادی سید افقهی با اشاره به اینکه در انتخابات پارلمانی عراق آمریکایی ها و سعودی ها به اهداف خود نرسیدند، گفت: آمریکایی ها و سعودی ها آرزومند عدم راهیابی کاندیداهای منتسب به محور مقاومت بودند اما محقق نشد.

وی افزود: در این شرایط، آن ها دارند تلاش می کنند تا مانع شکل گیری یک دولت مستقل، با اراده، قوی و آزاد باشد. مشاوره های زیادی را سفیر عربستان و سفیر آمریکا، هم در میان جریان های سیاسی شیعه و هم سنی و هم کرد دارند انجام می دهند ولی خوشبختانه با توجه به تجربیات گذشته، روش های عقلانی تر و فرا طایفه تری را تمام گروه ها پیشه کردند.

کارشناس مسایل غرب آسیا با اظهار بر اینکه بسیاری از کرسی های پارلمان در اختیار شیعیان است، در عین حال بیان کرد: همه به اتفاق اعلام کردند که ما نمی خواهیم دولت و مجلس در انحصار ما باشد لذا باب گفتگو را هم با برادران اهل سنت و هم با برادران کرد بازگشودند و خوشبختانه به نتایج قابل قبولی رسیدند که باید یک دولت وحدت ملی تشکیل شود.

وی با اشاره به گمانه زنی ها و دیدارهایی در حد رایزنی برای انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر و پارلمان عراق گفت: هنوز سازه اصلی که باید رئیس جمهور، پارلمان و نخست وزیر را انتخاب کند، محقق نشده است ولیکن رایزنی ها دال بر این است که همه تصمیم گرفتند، این دفعه به دور از سهم خواهی طایفه ای یا قومی و نژادی یک دولت وحدت ملی تشکیل دهند به همین جهت اکنون ملاقات های دولت قانون به رهبری آقای مالکی با برخی از فراکسیون های کرد مانند آقای بارزانی یا فرزندان آقای طالبانی و دیگران در جریان است.

سید افقهی در ادامه به تمایل حیدر العبادی برای نخست وزیری دوباره خبر داد و اظهار داشت: آقای حیدر العبادی با تمام گروه ها ملاقات کرده که در واقع در راس لیست النصر است چون تمایلش این است که ابقا و نخست وزیر شود. برخی از فراکسیون ها چه در میان اهل سنت و چه در میان کردها، مایل نیستند ایشان بار دوم نخست وزیر شود بعضی از گروه های شیعه نیز چنین تمایلی را دارند که ایشان برای دوره بعد که دوره سخت تری است و ممکن است ایشان متناسب با حجم مشکلات و چالش های فراروی عراق مخصوصا مرحله بازسازی است، آماده نباشد لذا ضمن قبولی ایشان به عنوان یک عضو مهم در فراکسیون اکثریت، بحث نخست وزیری ایشان هنوز محرز نشده ولیکن گفتگو ها هنوز وجود دارد.

وی افزود: از کسانی که نخست وزیری العبادی را تائید می کنند، مقتدی صدر است ولی بقیه تحفظ دارند، مخالف صد در صد نیستند ولی می گویند باید چهره جدید با رویکرد جدید و گرایش های فرا طایفه ای و قومیتی و نژادی باشد.

کارشناس مسایل غرب آسیا حضور برخی از وابستگان به حزب بعث سابق را یک خطر دانست و هشدار داد: خطری که احساس می کنم برخی از جریان ها که منتسب به عربستان و برخی از وابستگان به حزب بعث سابق هستند، جان تازه گرفتند مانند خنیث الخنجر که تا مدت ها در خارج از عراق و در اردن بود ولی اکنون برگشته و مورد استقبال برخی از جریان های اهل سنت قرار گرفته است.

وی در خاتمه به مهمترین چالش های پیش رو در انتخابات عراق اشاره و عنوان کرد: آمریکایی ها دارند تلاش می کنند تا یک حکومت وفاق ملی تشکیل نشود و چالش دیگر هم یک فراکسیون خارج از کشور با ریاست خنیث الخنجر دارند از بیرون کارشکنی می کنند.

مرتبط با این خبر

  • توطئه جدید مثلث غربی-عبری-عربی برای جریان مقاومت +صوت

  • بیشترین جرم درفضای سایبری مربوط به حوزه مالی است +صوت

  • باید با استفاده از ابزار های نرم و سخت با پدیده شوم تروریسم مبارزه کرد +صوت

  • جو روانی تولید نفت توسط اعضا غیراوپک باعث کاهش قیمت نفت در روزهای اخیر شده بود +صوت

  • لایجه «CFT » ربطی به موضوع برجام ندارد +صوت

  • معترضان در فرانسه ، خواهان کناره گیری «امانوئل مکرون» هستند +صوت

  • در راستای اجرای بهتر قانون پولشویی در کشور، باید در سیستم بانکی کشور اصلاحاتی ایجاد شود +صوت

  • ایران با پیوستن به ««FATF و تصویب کنوانسیون «CFT » می خواهد بهانه را از دست دشمنان بگیرد +صوت

  • یارانه به صنعت برق لطمه زده است

  • موضوع یمن ابعاد بین المللی به خود گرفته است +صوت