صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر ارشد مسائل منطقه گفت: هدف رژیم صهیونیستی از این حمله را درگیر کردن مستقیم ایران و آمریکا در خاک سوریه است در حالیکه ایران برنامه ای برای درگیری با آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی در خاک سوریه ندارد.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه تیفور در سوریه و پاسخ ندادن پدافند هوایی روسیه و با حضور دکتر محمدرضا حاجیان تحلیلگر ارشد مسائل منطقه روانه آنتن شد.

محمدرضا حاجیان با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه تیفور در سوریه گفت: فرودگاره تیفور تقریبا در مرکز سوریه قرار دارد و پایگاه نظامی که در اینجا وجود دارد بیشتر فعالیت های علیه عناصر تروریستی و تکفیری و بخصوص در استان های دیر الزور، حسکه و الرقه را دنبال می کند.

وی به اقدامات این پایگاه اشاره و عنوان کرد: در این پایگاه نیروهای ایرانی در کنار نیروهای سوری، بیشتر وظیفه انجام عملیات های پهپاد و هواپیماهای بدون سرنشین و رهگیری و پیگیری تروریست های داعشی را دارد و اساسا فعالیتی در رابطه با فلسطین اشغالی از سوی این پایگاه انجام نمی شده است.

تحلیلگر ارشد مسائل منطقه با اظهار به اینکه تاکنون چندین بار رژیم صهیونیستی به شیوه های مختلف نسبت به این پایگاه تعرض داشته است، بیان کرد: در حمله اخیر هم که روز دوشنبه انجام گرفت، تعدادی از هواپیماهای این رژیم با تجاوز به حریم هوایی سوریه چند موشک را به سمت این پایگاه شلیک کردند که با اقدام به موقع پدافند هوایی ارتش سوریه هواپیماها از منطقه خارج شدند و موشک های آن ها به مناطق غیر نظامی اصابت کرد و تلفاتی را در بر نداشت.

وی هدف رژیم صهیونیستی از این حمله را درگیر کردن مستقیم ایران و آمریکا در خاک سوریه دانست و گفت: در حالیکه ایران برنامه ای برای درگیر شدن مستقیم با آمریکایی ها و حتی با رژیم صهیونیستی در خاک سوریه بطور مستقیم ندارد اما نتانیاهو فکر می کند اگر بتواند آمریکایی ها را با ایران در سوریه درگیر کند، می تواند به ایران ضربه بزند.

حاجیان نگرانی رژیم صهیونیستی از آینده ایران در منطقه و به ویژه در سوریه را علت دیگر این حمله دانست و تصریح کرد: این نگرانی از آنجا نشأت می گیرد که ایرانی ها توانستند با بسیج امکانات داخلی، بدون ورود نیروهای زیاد به منطقه، طرح های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای منطقه که متکی به نیروهای تکفیری و گروه های تروریستی بود، خنثی کنند.

وی ادامه داد: توانمندی ایران در بسیج نیروهای مردمی در آینده، فضای امنیتی را برای آن ها تنگ می کند و آن ها را به خطر می اندازد. از این رو دست پاچه شدند و تلاش دارند به هر شکلی شده اولا حضور ایران را به شکلی که امروز وجود دارد در منطقه محدود کنند و دوم اینکه احتمال می دهند با درگیر کردن ایران با آمریکایی ها به ایران خسارتی بزنند.

تحلیلگر ارشد مسائل منطقه تاکید کرد: البته در هر دو مورد اشتباه می کنند و ایران از این توانایی برخوردار است که موقعیت خودش را در منطقه تثبیت کند و از درگیری های غیر ضروری اجتناب کند.

وی در رابطه با واکنش های به این حمله بیان کرد: تاکنون واکنش رسمی به این حمله نشده اما با توجه به غیر قانونی بودن این نوع از حملات، احتمالا وزارت امورخارجه سوریه یادداشت اعتراضی را به سازمان ملل خواهد فرستاد.

مرتبط با این خبر

  • نیازمند اراده جدی در مسئولین اجرایی هستیم

  • آمریکا در حوزه اقتصاد وارد چالش جدی شده است

  • چشم انداز الگوی کشاورزی در راه تصویب

  • ارتش سوریه با کمترین صدمه، بخش های زیادی از جنوب کشورش را آزاد کرد

  • برجام اجماع علیه ایران را شکست

  • دولت و مجلس گرفتار بیماری غفلت شده اند

  • متخلفان اقتصادی، باید تنبیه شوند

  • افزایش اجاره بهای مسکن باعث حاشیه نشینی می شود

  • هیجانزدگی، عمده ترین عارضه منفی تاثیرگذار بر اقتصاد کشور

  • گنبد آهنین صهیونیست ها، جنگ زرگری