صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

سفیر سابق ایران در آلمان بیان کرد: اینکه آیا یورو واقعا بتواند مستقل عمل کند، تضمین شده نیست مگر اینکه طرف اروپایی ، با صراحت ذکر کند این نوع تعاملات یورویی متاثر از تحریم های آمریکایی نخواهد بود.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع حذف دلار در معاملات بین المللی ایران و با حضور دکتر علیرضا شیخ عطار سفیر سابق ایران در آلمان روانه آنتن شد.

علیرضا شیخ عطار در آغاز با اشاره به گفته های لاورف وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه سه کشور اروپایی تصمیم گرفته اند در معاملاتشان با ایران، دلار را حذف کنند، گفت: کسی در کسوت وزیر امور خارجه روسیه قطعا حرف بی مبنایی نمی زند هر چند که اطلاع ندارم این موضوع به صورت رسمی و مکتوب به ما ابلاغ شده است یا خیر.

وی اضافه کرد: در دو الی سه هفته گذشته نیز اروپایی ها بسته های پیشنهادی را ارائه داده اند و دکتر روحانی نیز در صحبت های تلفنی با مرکل و رئیس جمهور فرانسه به ناکافی بودن این بسته ها اشاره کرده اند اما مطمئن نیستیم این مورد خاص در این بسته ها وجود داشته است یا خیر اما شایعات و مباحث آن از قبل وجود داشته است.

سفیر سابق ایران در آلمان درباره علل این تصمیم اظهار داشت: در مبادلات بانکی دلاری، یک ساختاری در آمریکا وجود دارد که هر فعالیت و معامله ای که با دلار انجام شود را کنترل می کنند و اگر هم لازم باشد آن را متوقف می کنند و این موضوع باعث شده است آمریکایی ها بتوانند اقتداری در عرصه دنیا به دست بیاورند که در عرصه سیاسی خودنمایی کنند که البته این موضوع مورد شکایت بسیاری از کشورها مانند چین، هند و روسیه نیز قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در زمان جنگ ایران و عراق نیز کشورهای اروپایی با واحد پول خودشان با ایران کار می کردند اما بعدها که یورو تشکیل شد، بانک مرکزی اروپا تعاملات جدی با وزارت خزانه داری و بانک های آمریکا ایجاد کرد و اینکه آیا یورو واقعا بتواند مستقل عمل کند، تضمین شده نیست مگر اینکه طرف اروپایی در ضمانتی که به ایران می دهد، با صراحت ذکر کند این نوع تعاملات یورویی متاثر از تحریم های آمریکایی نخواهد بود.

شیخ عطار در عین حال تصریح کرد: البته اروپایی ها در هر صورت نمی توانند بانک ها و شرکت ها را مجبور به کاری کنند و به همین دلیل تجربه بدی از برجام داریم زیرا اساسا در بسیاری از بندهای برجام ابهام وجود دارد و قابلیت تفسیر و تعدیل به این سند مهم سیاسی داده است و به همین جهت نیز حتی ترامپ هم سعی می کند خروج خودش را بر اساس متن برجام، مشروع نشان دهد.

مرتبط با این خبر

  • هم راستایی بین منافع شخصی و جمعی از ملزومات اجرای نقشه راه اقتصادی

  • پاکستان در سیاست خارجی ایران، جزو اولویت های سطح یک است

  • سامانه نیما باید در شرایط ارزی مناسب ایجاد می شد

  • نیازمند اراده جدی در مسئولین اجرایی هستیم

  • آمریکا در حوزه اقتصاد وارد چالش جدی شده است

  • چشم انداز الگوی کشاورزی در راه تصویب

  • ارتش سوریه با کمترین صدمه، بخش های زیادی از جنوب کشورش را آزاد کرد

  • برجام اجماع علیه ایران را شکست

  • دولت و مجلس گرفتار بیماری غفلت شده اند

  • متخلفان اقتصادی، باید تنبیه شوند