صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس سابق کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازیداشت: برخی از وارد کنندگان خودرو با تبانی و رانت قانون را دور زدند و این موضوعی است که چند ماه پیش درباره آن هشدار داده بودیم.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع تخلفات در ورود خودروهای خارجی و با حضور دکتر علی علیلو رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی در دوره های گذشته روانه آنتن شد.

علی علیلو در آغاز ضمن بیان اینکه واردات خودرو مصداق قاچاق نیست، اظهار کرد: البته واردات خودرو به شکل اخیر مصداق قاچاق است. هر کالایی از جمله خودرو به شکلی که قانون را دور زده باشد وارد کشور شود، مصداق قاچاق است و در واردات اخیر خودرو نیز شاهد دور زدن قانون هستیم.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی در دوره های گذشته در ادامه اظهار داشت: برخی از وارد کننده ها با تبانی و رانت قانون را دور زدند و خودروها را وارد کشور کردند و این موضوعی است که چند ماه پیش درباره آن هشدار داده بودیم.

وی درباره علل سهل بودن قاچاق خودرو بیان کرد: در این زمینه قانون نقض ندارد و اگر کسی بخواهد قانونی عمل کند، دچار مشکل نخواهد شد. در دو قسمت نقص جدی داریم؛ نخست رانت دهندگان هستند یعنی کسانی که در رای مدیریت در وزارت صنعت، سازمان گسترش، سازمان گمرک و دیگر تشکیلات هستند و بابت منافع شخصی رانت ایجاد می کنند. دومین نقص، تخلف افرادی است که در گمرک و بخش های مرتبط است که بعضا دست به اسناد می برند و گواهی های جعلی صادر می کنند.

علیلو تصریح کرد: بزرگترین خلاء موجود، نبود دستگاه های نظارتی کارآمد است. هیچ کشور و هیچ دوره ای وجود ندارد که متخلف در آن یافت نشود و خلاف کار در آن وجود ندارد. در همین کشورهای اروپایی قانومند، اگر نظارت ضعیفی داشته باشند، تخلفات زیادی را شاهد خواهند بود. بنابراین ضعف دستگاه های نظارتی و ضعف نظارت سیستماتیک عامل اصلی رانت است.

وی عنوان کرد: در صنعت خودرو نظارت نیست هر چند نظارت کننده وجود دارد اما این دستگاه های نظارتی به وزارت صنعت وابستگی دارند و وقتی خودروساز نیز به وزارت صنعت وابسته است، قطعا نظارت درستی وجود نخواهد داشت.

مرتبط با این خبر

  • چرا جریانات راست افراطی در اروپا در حال قدرت گرفتن هستند؟

  • افکار عمومی اروپایی معتقد است که ترامپ فردی جنگ طلب است

  • عدم وفاق جامعه اسلامی صهیونیستها را جسور کرده

  • اروپا ازطریق«spv »می خواهد برنامه نفت برابر غذا را درمورد ایران اجرا کنند

  • چه موضوعی باعث افزایش تنش بین مکرون و ترامپ شد ؟

  • رکود در بازار خرید و فروش مسکن

  • چرا عربستان، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، محکوم شد ؟

  • اشتباهات ترامپ در سیاست خارجی فرصت خوبی برای دموکراتها

  • پیش بینی می شود مکانیزم مالی اروپا در اوایل سال 2019 اجرایی و عملیاتی شود

  • مردم بحرین در زندان بزرگی، گرفتار شده اند