رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون امنیت ملی: زیر بار ارتباط با امریکا نمی رویم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تا زمانیکه خوی استبدادی و نگاه از بالای دولتمردان آمریکایی وجود داشته باشد، جمهوری اسلامی زیر بار هیچ گونه ارتباطی نمی رود.

1397/05/09
|
09:04

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری در برنامه «بدون خط خوردگی» شایعات برای امکان گفتگو و تعامل ایران و آمریکا در نشست آسه آن را متذکر شد: با توجه به فضایی که امروز در افکار عمومی دنیا نسبت به رفتار ترامپ وجود دارد و اینکه معمولا ترامپ با فشار و قلدری و تحکم سعی می کند در مذاکرات را انجام می دهد، وقتی نمایندگان ایران و آمریکا به طور اتفاقی که قابل اجتناب هم نیست در بعضی از مجامع ممکن است در کنار هم قرار بگیرند، بعضی ها چنین تلقی دارند که همینطور که آمریکا با کشورهای دیگر از جمله کره شمالی چنین ارتباطاتی را دایر کرد با جمهوری اسلامی هم همین گونه است.

وی در عین حال افزود: اختلافاتی که آمریکا با ایران دارد ریشه ای است و مطالباتی که آن ها از ما دارند غیر معقول است که یقینا هیچ عقل سیاسی و اقتصادی آن را نمی پذیرد که مردم ما زیر بار فشار، تحریم، حرف های غیر منطقی که با منافع آن ها در تضاد است تن به یک گفتگو بدهند. طبیعی است که جز ضرر نمی شود آن گفتگو را پیش بینی کرد لذا این افکار نمی تواند مسیری را برای اینکه یک اتفاقی در این جهت بیافتد، رقم بزند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: ما با آمریکا قطع رابطه نکردیم بلکه این آمریکایی ها بودند که رابطه را قطع و ما را تحریم کردند و در فشار قرار دادند و در همه مراحل انقلاب علیه ملت ما از رژیم طاغوت حمایت کردند.

وی با تاکید بر اینکه قطع رابطه ایران با هیچ کشوری جز رژیم صهیونیستی علی الابد نخواهد بود، متذکر شد: مقام معظم رهبری فرمودند که ما با کشور آمریکا و مردم امریکا مشکلی نداریم و حتی ما با دولت آمریکا هم مشکلی نداریم بلکه مشکل ما با خوی استبدادی دولتمردان آمریکاست.

حجت الاسلام ذوالنوری خاطرنشان شد: تا زمانیکه این خوی استبدادی و نگاه از بالا وجود داشته باشد، طبیعی است که جمهوری اسلامی زیر بار هیچ گونه ارتباطی نمی رود چون نفع مردم با چنان ارتباطی تامین نخواهد شد ولی اگر این خوی یک زمانی تغییر کند، زمینه روابط هم ممکن است فراهم شود.

حجت الاسلام ذوالنوری با اشاره به سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه اگر نفت ایران از تنگه هرمز صدر نشود نفت هیچ کشوری از این تنگه صادر نخواهد شد، تصریح کرد: در دنیا حدود 100 نقطه مهم داریم که 14 نقطه از آن موسوم به نقاط استراتژیک هستند و عمدتا آبراه های مهم و حیاتی دنیا هستند دو نقطه از این نقاط استراتژیک در اختیار ایران است؛ تنگه هرمز و جزایر سه گانه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی که در حقیقت آبراه جهانی از حریم سیاسی این جزایر عبور کرده است.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی از لحاظ قانون بین المللی این حق را دارد که اگر عبور و مرور از این آبراه ها بر اساس ضوابط جهانی بدون ضرر نباشد، می تواند اعمال حاکمیت کند و اگر بنا است نفت رقبای ما و کسانی که گروه های تکفیری تروریستی را در منطقه بسیج می کنند، از این آبراه ها صادر شود و نفت ایران صادر نشود، عرف بین الملل هم این حق را به ما می دهد که ما اعمال حاکمیت کنیم و توان این اعمال حاکمیت را هم داریم.

دسترسی سریع
رویداد