رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل خاورمیانه : بخشی از آوارگان سوری از طریق لبنان به کشورشان بازگشته‌اند

یک کارشناس مسائل خاورمیانه، با اشاره به برگزاری نشست سوچی در مورد بحران سوریه در قالب روند آستانه، تصریح کرد: نشست سوچی و روند آستانه در مقایسه با دیگر نشست‌ها در ارتباط با بحران سوریه، خروجی‌های بهتری داشته است.

1397/05/10
|
09:36

حسن هانی‌زاده در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو با اشاره به وضعیت میدانی سوریه در چند هفته اخیر اظهار کرد: با توجه به پیش‌روی‌های ارتش سوریه و محور مقاومت در حال حاضر نیروهای تروریستی کمتری در مرزهای مشترک سوریه و اردن مستقر هستند و در واقع نیروهای سوری در ادامه پاکسازی این کشور از وجود تروریست‌ها به نقطه صفر مرزی با اردن رسیده اند.

وی همچنین با بیان این‌که به جز منطقه «ادلب» و شمال سوریه، امنیت در دیگر مناطق این کشور حاکم است، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد نیروهای سوری درصدد هستند که هرچه زودتر به سمت ادلب و شمال سوریه حرکت کنند تا این مناطق را نیز از وجود گروه‌های تروریستی پاک کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این‌که در طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دهمین نشست استانه با حضور نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه و همچنین «دیمیستورا» نمایندگان دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه در سوچی روسیه برگزار شده بود، خاطر نشان کرد: بحث‌های مهمی در این نشست مطرح شد از جمله این‌که مقدمات تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه فراهم شد، چرا که مخالفان غیرمسلح دولت سوریه برتشکیل چنین موضوعی تاکید دارند.

هانی‌زاده همچنین به تشکیل کمیته بازگشت آوارگان سوری اشاره کرد و افزود: آقای بشارجعفری رییس تیم مذاکره کننده دولت سوریه در روند آستانه اعلام کرده که دولت سوریه با بازگشت آوارگان به این کشور مشکلی ندارد و امکان پذیرش آنها را دارد و طبق اخبار منتشر شده نیز بخشی از آوارگان سوری تاکنون از طریق لبنان به کشورشان بازگشته‌اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین به موضوع تشکیل کمیته تبادل بازداشت شدگان، مفقودان و ربایندگان اشاره کرد و گفت: این موضوع بسیار پیچیده‌ای است. در طی این سال‌ها برخی از گروه‌های تروریستی، تعدادی از شخصیت‌های برجسته سوری را ربودند و اطلاعی از آنها در دست نیست. قرار شده آقای دیمیستورا در این ارتباط با دولت سوریه و همچنین مخالفان رایزنی‌هایی داشته باشد و واسطه‌هایی برای تعیین تکلیف این مفقودان در نظر گرفته شود.

وی همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود تاکید کرد: پیروزی‌های میدانی نیروهای سوریه تاثیر خوبی بر خروجی کنفرانس‌هایی چون سوچی و روند آستانه داشته است.


دسترسی سریع
رویداد