صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سفیر پیشین ایران در اسلام آباد با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر تلاش پاکستان برای میانجیگری میان ایران و عربستان گفت: اسلام‌آباد در چند سال اخیر تلاش کرده که روابط این دو کشور را با یکدیگر بهبود دهد.

محمدتقی جمشیدی در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو با اشاره به روابط دیرینه پاکستان با دو کشور ایران و عربستان و با تاکید بر این‌که از نگاه اسلام آباد، دولت های تهران و ریاض، دو کشور مهم و تاثیر‌گذار در منطقه هستند، خاطر نشان کرد: در همین چارچوب پاکستانی‌ها در طی سال‌های اخیر تلاش کرده اند که از ظرفیت خود برای رفع برخی از اختلافات بین ایران و عربستان سعودی استفاده کنند چنانچه شاهد این بودیم که مقامات پاکستانی از عربستان سعودی خواستند که ایران را به عضویت ائتلاف ضد داعش در آورد و یا در برهه‌ای نخست وزیر سابق پاکستان با سفر به ریاض و تهران تلاش کند اختلافات میان ایران و عربستان سعودی تا حدودی رفع کند.

وی با بیان این‌که هفته گذشته اجلاسی در پاکستان با حضور تعدادی از اندیشمندان و نخبگان پیرامون تنش‌زدایی بین ایران و عربستان سعودی برگزار شد، افزود: در واقع پاکستانی‌ها معتقدند که عربستان سعودی و ایران دوکشور تاثیر‌گذار در جهان اسلام و منطقه هستند و تنش بین آنها منجر به افزایش تنش در کل جهان اسلام می‌شود و این آمریکا و اسرائیل هستند که از این تنش‌ها سود می‌برند. در همین راستا دیده ایم که پاکستانی‌ها صادقانه برای رفع این تنش‌ها و ایفای نقش میانجی تلاش می‌کنند.

جمشیدی ادامه داد: اما متاسفانه علی‌رغم اقدامات مثبت پاکستان و علائم مثبتی که آنها از ایران در این زمینه دریافت کردند، هر بار سعودی‌ها به بهانه‌های مختلف این تلاش‌ها را ناکام گذاشته اند .

این کارشناس مسائل منطقه اظهار کرد: ایران به عنوان منادی وحدت در جهان اسلام تلاش می‌کند به این میانجگری‌ها لبیک بگوید تا به نوعی به روند تنش‌زدایی در منطقه کمک کنند و در بستر مذاکرات و گفت‌وگو این زمینه فراهم شود که عربستان سعودی در سیاست‌های منطقه‌ای خود اصلاحاتی انجام دهد و از اقدامات ددمنشانه خود در جهان اسلام دست بردارد.

مرتبط با این خبر

  • توازن عرضه و تقاضا در انتظار بازار جهانی نفت!

  • تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم آمادگی ارتش جمهوری اسلامی ایران

  • لایحه ششم، فرصت سوزی پنج ساله در حوزه دریا

  • هدف قرار دادن زایمان طبیعی توجه به مامایی را بیشتر کرد

  • سفر ترامپ به عربستان و خرید 10 میلیارد دلار سلاح توسط ریاض از واشنگتن

  • برای ایجاد اشتغال نیازمند ایده ای سودآور هستیم

  • باید امن ترین فضا برای دسترسی کودک و نوجوان به اینترنت را فراهم کنیم

  • اظهارت اخیر محمد بن سلمان، علیه ایران دیدگاه های مقام آمریکایی بود

  • بد افزارها، عمده ترین تهدیدات سایبری هستند

  • بازار عراق و افغانستان صادرکنندگان ما را تنبل کرده است