صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

یک دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه اروپا در موضوع FATF ابتدا باید برادری خود را ثابت کند، گفت: یکی از اهداف اروپایی‌ها ایستادگی در برابر چند جانبه‌گرایی ترامپ است.

ابوالفضل ظهره وند در مصاحبه با برنامه «رویداد »رادیو گفت وگو ، گفت: با توجه به ملاحظات سیاسی و امنیتی که برای اتحادیه اروپا در ارتباط با حفظ برجام وجود دارد، باید پذیرفت که مسائل اقتصادی در اولویت آخر اتحادیه اروپا در این ارتباط است.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به سطح روابط اقتصادی اروپا با آمریکا در مقایسه با ایران تصریح کرد: با ملاحظه این سطح روابط، این موضوع طبیعی به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا در برابر آمریکا نایستد و از بازار ایران چشم بپوشد، اما مسائل امنیتی و سیاسی مربوط به برجام و اثرات این موضوع بر روی اتحادیه اروپا بیشتر از این است که اروپا بخواهد از برجام خارج شود و زیر بار آمریکا در این ارتباط برود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که علی‌رغم تاکید کشورهای اروپایی بر حفظ برجام مقامات کشورهای این قاره اعلام کرده اند که نمی‌توانند شرکت‌های اروپایی را مجبور به ماندن در بازار ایران کنند، اظهار کرد: باید به این موضوع توجه کنیم که کشورهای اروپایی در چارچوب اقتصاد آزاد عمل می‌کنند و دولت‌ها به وسیله پول ناشی از اخذ مالیات اداره می‌شوند.

ظهره‌وند در مصاحبه با رادیو گفت وگو تاکید کرد: اروپای امروز با اروپای چند دهه قبل متفاوت است. اتحادیه اروپا اکنون پرچم‌دار چند جانبه‌گرایی است و به خوبی می‌داند ایجاد ناامنی در منطقه غرب آسیا چه هزینه‌‌هایی را برای این اتحادیه به بار خواهد آورد و این موضوعی ای نیست که آنها بتوانند به راحتی از آن عبور کنند.

سفیر پیشین ایران در ایتالیا، همچنین خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها برای حفظ هویت و نقش بین‌المللی خود در عرصه جهانی تلاش می‌کنند و نگاه آنها به منطقه شرق در حال تقویت شدن است.

وی با بیان این‌که کشورهای اروپایی بر روی شرکت‌های متوسط و کوچک که ارتباط چندانی با آمریکا ندارند جهت انجام مبادلات اقتصادی با ایران سرمایه‌گذاری کرده اند و در این چارچوب در حال تهیه سازوکارهایی جهت انجام مبادلات پولی و بانکی هستند به نحوی که بتواند از بانک‌هایی که با ایران ‌دادوستد مالی دارند در برابر جرائم مالی آمریکا حفاظت کنند، گفت: در واقع یکی از اهداف اروپایی‌ها ایستادگی در برابر چند جانبه‌گرایی ترامپ و حفظ هویت‌شان در این زمینه است.

وی همچنین در مورد موضوع پیوستن ایران به fatf و گره خوردن این موضوع به مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با حفظ برجام تصریح کرد: اروپایی‌ها در ابتدا باید برادری‌شان را به ما ثابت کنند و ما بعد از آن ملاحظات آنها همچون پیوستن به fatf را مورد بررسی قرار می‌دهیم.


مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ