رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس ارشد مسائل بین‌الملل: چینی ها، بی میل به خروج آمریکا از برجام نبودند

کارشناس ارشد روابط بین الملل، اظهار کرد :برخی از تحلیل ها بیانگر این موضوع است که چینی ها بی میل نبوده‌اند که آمریکا از برجام خارج شود تا از طریق تنگ شدن عرصه، تهران مجبور به گسترش با پکن شود.

1397/06/11
|
11:45
|

نوذر شفیعی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو، در ارتباط با گسترش روابط ایران و چین بعد از خروج آمریکا از برجام و مسائلی که در این ارتباط در برخی از رسانه ها منتشر شده است ، تصریح کرد: برخی از تحلیل گران معتقدند که یکی از تبعات خروج آمریکا از برجام ایجاد تغییراتی در موازنه قدرت در سطح جهان است در واقع آنها می گویند با خروج آمریکا از برجام ، ایران به سمت روسیه و چین گرایش پیدا می کند ،در نتیجه ، نفوذ این دو کشور در ایران افزایش پیدا می کند و این موضوع با توجه به جایگاه ایران در خاورمیانه باعث افزایش نفوذ چین و روسیه در منطقه غرب آسیا نیز می شود.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: در همین چارچوب آنها معتقدند چین، بی میل نبوده است که آمریکا از برجام خارج شود تا از این طریق بتواند روابط خود با ایران را گسترش دهد و در پی آن جایگاهش در خاورمیانه نیز ارتقا پیدا کند .

این استاد دانشگاه، در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه چینی ها نمی توانند خارج از چارچوب سوئیفت با ایران همکاری کنند و تحریم های آمریکا علیه ایران محدودیت هایی را نیزبرای چینی ها جهت انجام مبادلات اقتصادی با ایران به همراه خواهد داشت ،ادامه داد: مگر اینکه چینی ها بحث «تهاتر» کالا را در جریان تعامل با ایران در پیش بگیرند و در برابر دریافت نفت، کالا به تهران ارائه دهند و یا در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

شفیعی به رادیو گفت وگو گفت: از دیگر سو اگر ایران و چین بتوانند به یک واحد پولی مشترک غیر از دلار در معاملات خود دست پیدا کنند قطعا دست چینی ها برای توسعه مناسبات با ایران بازتر می شود .

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان مصاحبه با رادیو گفت وگو تاکید کرد :اگر چین در موضوع تحریم ها با آمریکا همراهی نکند و ما از طریق چین بتوانیم تحریم ها را دور بزنیم و آسیب پذیری خود را کاهش داده ایم و این موضوع به مرور زمان باعث بی تاثیر شدن تحریم ها خواهد شد.

دسترسی سریع
رویداد