رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل خاورمیانه: نشست اخیر ژنو در ارتباط با بحران سوریه در ادامه نشست های آستانه، سوچی ،تهران و آنکارا بود

یک کارشناس مسائل خاورمیانه ،اعلام کرد :قرار است طی دو هفته آتی«استفان دی میستورا » نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، گزارش جامعی از تحولات سوریه و گفتگوهای انجام شده با طرف‌های درگیر در این بحران به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد.

1397/06/21
|
12:01

نبی الله رشنو ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو ، در ارتباط با برگزاری دومین دور مذاکرات شکل گیری کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در ژنو سوئیس با حضور نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه و همچنین نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه اظهار کرد: مجموعه نشست های ژنو را می توان در ادامه مجموعه نشست های آستانه ، سوچی ، تهران و آنکارا در ارتباط با موضوع سوریه قلمداد کرد .

وی با اشاره به نشستی که چندی پیش در ارتباط با موضوع سوریه در سوچی روسیه برگزار شد، افزود: در آن نشست توافق شد که که با حضور جریان های سوری_ سوری از جمله نمایندگان دولت سوریه و همچنین معارضان این کشور ، کمیته ای برای تنظیم و تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه تشکیل دهند .

وی ادامه داد :در مذاکرات ژنو که دور دوم آن در طی روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار شد ، تلاش شد که هرچه زودتر این کمیته جهت تدوین پیش نویس قانون اساسی سوریه شکل بگیرد و مکانیزم های فعالیت آن مشخص شود‌.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ،با بیان اینکه طبق توافقات صورت گرفته قرار است در این کمیته 50 نفر از اعضای دولت سوریه و معارضان سوری در داخل و خارج از این کشور حضور داشته باشند ،خاطرنشان کرد :بر اساس توافقاتی که بین کشورهای ایران، روسیه، ترکیه و سازمان ملل صورت گرفته در ابتدا باید ساختار این کمیته نهایی شود و بعد از آن در نشست‌های بعدی سرفصل‌های تدوین این پیش نویس مشخص شود.

رشنو در ادامه مصاحبه با رادیو گفت وگو، همچنین با بیان اینکه در روز چهارشنبه آقای دی میستورا با حضور نمایندگان کشورهای انگلیس، آمریکا ،اردن ،عربستان و مصر نشستی را در ژنو برگزار می‌کند، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه اطلاع یافتن سازمان ملل از نظرات این کشورها در ارتباط با موضوع سوریه است . وی همچنین تصریح کرد :قرار است در دو هفته آتی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه گزارش جامعی از تحولات این کشور و گفتگوهای انجام شده با طرف‌های درگیر در این بحران به اعضای شورای امنیت ارائه کند .

رشنو همچنین با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورها متوجه شده‌اند که راه حل بحران سوریه فقط دیپلماتیک و سیاسی ،است و باید به مداخلات نظامی ارتباط با حل این بحران پایان داد، تاکید کرد :پیش از این برخی از کشورهای منطقه و فرا منطقه تصور می‌کردند که باید از ابزار های سخت برای برای حل بحران سوریه و پیشبرد اهدافشان در این زمینه استفاده کنند ولی اکنون این تصورات رنگ باخته است.

دسترسی سریع
رویداد