رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل خاورمیانه: در موضوع حل بحران ادلب، اکنون توپ در میدان دولت آنکارا است

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: در حال حاضر در ارتباط با حل بحران ادلب ، توپ در میدان ترکیه است و باید این کشور تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا این منطقه را از وجود تروریست ها پاک کرده و نیروهای تروریستی را مجبور به ترک این منطقه کند .

1397/06/30
|
10:14

علی حیدری، در مصاحبه با برنامه« رویداد »رادیو گفت وگو، با اشاره به حمله موشکی اخیر صهیونیستی ها به تاسیسات الکترونیکی سوریه در منطقه «لاذقیه» اظهار کرد: در چند وقت گذشته بخصوص در دو ماه اخیر شاهد افزایش حملات از سوی رژیم صهیونیستی به سمت سوریه و شهرهایی چون دمشق ،حمص و لاذقیه هستیم ؛اسراییلی ها با انجام این حملات همان طور که خودشان اعلام کرده اند ،می‌خواهند مانع انتقال موشک های پیشرفته به حزب الله لبنان شوند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این که صهیونیست‌ها قطعاً از این حملات اهداف دیگری نیز دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد :به نظر می‌رسد آنها می‌خواهند هر چند وقت یک بار با انجام این حملات وضعیت پدافند هوایی در سوریه را نیز مورد آزمایش قرار دهند تا ببیند سوری ها در این زمینه در چه وضعیتی هستند، سپس آن را در نگاه راهبردی و ژئوپلیتیک خود در مورد سوریه مدنظر قرار دهند.

وی در پاسخ به پرسش مجری این برنامه مبنی بر تاثیر این حملات بر فضای میدانی سوریه اظهار کرد :در گذشته وقتی گروه های تروریستی در سوریه تحت فشار قرار داشتند، کشورهای حامی آنها با انجام حملات به سوریه سعی می‌کردند که یک فضای تنفسی برای گروه‌های تروریستی به وجود آورند، تا آنها بتوانند خود را بازسازی کنند، اما امروز شرایط متفاوت است و تروریستها در سوریه جایی برای مانور ندارند.

حیدری همچنین در مورد آخرین وضعیت منطقه ادلب و توافق پوتین و اردوغان در این زمینه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور ترکیه در مدت اخیر تلاش بسیار زیادی کرد که جنگی در منطقه ادلب صورت نگیرد و ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه و نیروی مقاومت به این منطقه حمله نکند، چرا که ترک‌ها مدعی هستند این حملات باعث موج مهاجرت جدید به کشورشان می شود .

وی در همین چارچوب ادامه داد :در حال حاضر بخش اعظمی از معارضان ،مخالفان و تروریستها در سوریه به منطقه ادلب منتقل شده اند و بخشی از این نیروهای تروریستی، تحت حمایت ترکیه هستند از دیگر سو دولت آنکارا نیز علاقه ندارد که به راحتی این نیروها را که سال‌ها بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده به راحتی از دست بدهد ترک ها تلاش دارند با ایجاد آتش بس در این منطقه ، دست بلند خود را در سیاست خارجی سوریه حفظ کنند و سرمایه گذاری هایی که در این زمینه انجام داده اند را به آسانی از دست ندهند.

وی با اعتقاد بر اینکه در توافق بین روسیه و ترکیه در ارتباط با موضوع ادلب ، خواست های ایران نیز به نوعی مد نظر قرار گرفته است، افزود: بر اساس این توافق باید تروریست‌ها از این منطقه خارج شوند و سلاح‌های سنگین خود را به زمین بگذارند و مدیریت امور به مردم غیرنظامی واگذار شود.

حیدری با بیان اینکه در ظرف حدود سه ماه باید این منطقه از وجود گروه‌های تروریستی تخلیه شود، تاکید کرد :اکنون توپ در میدان ترکیه است ، دولت آنکارا باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا این منطقه را از وجود تروریست ها پاک کند و آنها را مجبور کند که ضمن ترک این منطقه ،سلاح‌های سنگین خود را نیز واگذار کنند.

دسترسی سریع
رویداد