رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسائل اروپا: ایجاد اصلاحات اقتصادی تنها راه ختم غائله ی فرانسه +صوت

یک کارشناس مسائل اروپا اذعان کرد: تبعیض طبقاتی و عدم ایجاد فرصت های مساوی شغلی خشم شهروندان فرانسه را برانگیخته است در چنین شرایطی ایجاد اصلاحات اقتصادی و اجتماعی امری کاملا ضروری است.

1397/10/05
|
11:09

دکتر اصغر زارعی،کارشناس مسائل اروپا در گفتگو با برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع افزایش شمار کشته شدگان اعتراضات فرانسه به 10 نفر و آمادگی معترضان برای ششمین شنبه ی سیاه و نیز تاثیر آن بر وجهه ی حقوق بشر فرانسه اظهار داشت: در یک تحلیل کلان اگر بخواهیم به مسائل و اتفاقاتی که ابتدا در امریکا و طی جریان وال استریت و یک درصدی ها کلید خورد و تداوم آن به اتحادیه ی اروپا کشیده شد این روزها در واقع یک نوع تلاطم های اقتصادی در جهان صنعتی شمال و غرب را شاهد هستیم.

وی افزود: با توجه به رشد فزاینده ی شرق تا اتحاد زردها در شرق دور(ژاپن،کره و چین) به نوعی تلاطم های اقتصادی جدیدی را در عرصه ی نظام بین الملل وارد کرد و فرصت های شغلی را در اتحادیه ی اروپا و آمریکای شمالی کاملا تحت الشعاع قرار داده است.

زارعی خاطر نشان کرد: کاهش رشد اقتصادی که در اروپا در دهه های قبل به شکل فزاینده ای استمرار یافته بود به شدت نزول پیدا کرده است لذا رشد فقر و شکاف طبقاتی ناشی از سیاست های دو گانه ای که دولتمردان و اتحادیه ی اروپا در پیش گرفته اند و نیز هزینه های سرسام آوری که این کشورها برای اهدافی که در سایر نقاط دنیا به ملت های خویش تحمیل کرده باعث تشدید شکاف طبقاتی و اختلافاتی اقتصادی در جامعه ی غرب و امریکای شمالی شده است پیش بینی می شود ما از این به بعد شاهد چنین تلاطم هایی در اکثر کشورهای اتحادیه ی اروپا، آمریکای شمالی اعم از خود آمریکا خواهیم بود.

کارشناس مسائل اروپا تصریح است: از بین رفتن فرصت های شغلی برابر و تبعیض هایی که در کنار فشارهای حاکم بر مردم جامعه وجود دارد همگی باعث تشدید اتفاقات ناگوار فرانسه خواهد شد.

زارعی در ادامه ی سخنان خود در رادیو گفت و گو بیان داشت: در حالی که در هفته ی ششم و شنبه های ناآرام پاریس و فرانسه هستیم امروز مردم فرانسه معتقد اند آقای مکرون و مقامات الیزه در واقع دولت سرمایه داران و ثروتمندان اند لذا به موجب چنین اعتقادی شکاف طبقاتی روز به روز در حال اوج گیری است ضمن اینکه موج اعتراضات فرانسه ابتدا در واکنش به افزایش قیمت مالیات و نیز افزایش سوخت و درخواست تبدیل خودروها به خودروهای وبریدی تشکیل شد.

کارشناس مسائل اروپا اضافه کرد: علیرغم عقب نشینی مکرون و بیان وعده هایش مردم فرانسه صحبت های مکرون را بلوف تلقّی کرده اند لذا تداوم این اعتراضات و حضور گسترده ی مردم را در اقصی نقاط کشور فرانسه شاهد هستیم.

دکتر زارعی اظهار داشت:شدت سرکوب و بکارگیری ابزار و تجهیزات دولت ضد شورش به دامنه ی خودروهای بسیار پیشرفته ی ضد شورش و نظامی کشیده شده است این در حالی است زمانی حضور اینگونه خودروها در کشورهای جهان سوم بعنوان اوج خشونت محسوب می شد.

وی با بیان اینکه دولت فرانسه با استفاده از لوازم شیمیایی و به مراتب پیچیده تری در مقابل مردم کشورش ایستاده و بدین ترتیب باعث ایجاد فضای وحشتناک و سرکوب آزادی و اعتراضات مدنی در فرانسه شده است لذا دامنه ی این حوادث به اغلب کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا نیز کشیده شده است.

کارشناس مسائل اروپا در پایان سخنان خود در رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه اعتراضات مردم فرانسه در آینده از ابعاد گسترده تری برخوردار خواهد شد اذعان کرد: در این شرایط ایجاد مجموعه ای از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ی اروپایی با کاهش شکاف اجتماعی ضروری به نظر می رسد لذا سردمداران اتحادیه ی اروپا باید به این مهم توجه کنند.

وی خاطر نشان کرد: حضور یک پهنه ی جمعیتی ناهمگون در جامعه ی اروپا،عدم وجود فرصت های شغلی مساوی برای شهروندان،کاهش درآمدها و رفاه اجتماعی و نیز فشارهایی که از ناحیه ی دولتمردان اروپایی در جهت تامین هزینه هایی به منظور رفع بحران های سوریه و یمن همگی خشم مردم فرانسه را برانگیخته است.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

دسترسی سریع
رویداد